Víkendové nehody na ledovkách v Jihočeském kraji

23.01.2018
Víkendové nehody na ledovkách v Jihočeském kraji
 thgtr-(1).jpg
Zimní počasí trápilo řidiče na jihočeských silnicích po celý víkend. Profesionální hasiči zasahovali u celkem u téměř dvou desítek nehod.
depositphotos_18856437-stock-photo-snow-warning-sign.jpg
V sobotu, 20.ledna 2018,  jihočeští profesionálové řešili osm nehod.

depositphotos_18856437-stock-photo-snow-warning-sign.jpg
Výčet nedělních, 21 ledna 2018 uvádíme v níže uvedeném přehledu:

1:27            Dopravní nehoda – U Libějovic u odbočky na Černěvěs zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u dopravní nehody osobního automobilu. Auto sjelo ze zledovatělé silnice a narazilo do stromu. Zdravotníci ZZS si do své péče převzali jednu zraněnou osobu. Vyproštění nebylo potřeba. Zasahující profesionální hasiči ze stanice Vodňany zajistili havarovaný vůz proti vzniku požáru a nehodu předali policistům k šetření. Zásah vodňanská jednotka ukončila po půl čtvrté ranní po úklidu silnice.

7:50           Dopravní nehoda – V Hradišťské ulici v Písku likvidovala písecká profesionální jednotka následky nehody osobního auta. Hasiči vyčistili ze silnice olejovou skvrnu. Nehoda je bez zranění.

9:17            Dopravní nehoda – Vážná nehoda byla na operační středisko hasičů nahlášena u Lišova. Nehoda osobního automobilu byla ohlášena s nutností vyproštění zraněných osob. K nehodě vyjeli profesionální hasiči ze stanice České Budějovice.
3.jpg
Jednalo se o nehodu osobního auta značky Škoda. Auto zůstalo na boku na komunikaci a v něm zraněná řidička. Hasiči ihned zahájili vyprošťování a po několika minutách zraněnou předávali zdravotníků ZZS. Zároveň z vyproštěním jednotka zajistila havarované auto proti vzniku požáru a úniku provozních kapalin. Havarovaná Škoda tvořilo překážku na silnici, hasiči proto museli provoz řídit kyvadlově. Po zadokumentování nehody policisty jednotka otočila Škodu zpět na kola.

9:58           Dopravní nehoda – Další nehodu řešila profesionální jednotka ze stanice Suché Vrbné v Olšové ulici v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Podle oznámení na tísňovou linkou zde sjelo auto do místního potoka. Původní ohlášení suchovrbenská jednotka po průzkumu místa události potvrdila a doplnila, že se jedná o vůz značky Peugeot, jeho osádka vyvázla bez zranění, nehoda je bez úniku provozních kapalin. Po průzkumu hasiči zásah ukončili, vytažení auta z potoka si majitel zajistil sám.

14:05         Dopravní nehoda – Vimperští profesionální hasiči vytahovali u Zdíkova, části obce Masákova Lhota osobní auto značky Opel Vivano, které částečně sjelo ze silnice do příkopu.

14:26         Dopravní nehoda – K dramaticky ohlášené nehodě, která měla být s vyproštěním dvou zraněných a kdy mělo hrozit, že auto spadne ze stráně, vyjeli k obci Světlík profesionální hasiči ze stanice Frymburk. Hasiči i policisté projeli dlouhý úsek silnice, ale žádný havarovaný vůz nenašli. Je možné, že se mu podařilo odjet po vlastní ose.

14:51          Dopravní nehoda – U další nehody zasahovala profesionální jednotka ze stanice Tábor mezi obcí Stádlec a řetězovým mostem přes Lužnici. Havarovalo zde osobní auto značky Mercedes Benz, které bylo v kopci částečně v příkopu a částečně zasahovalo do silnice. Hasiči museli kvůli velmi kluzké vozovce zůstat stát přibližně 250 metrů nad nehodou. Velitel zásahu si přes operační středisko vyžádal sypač SÚS. Jednotce se mezitím ve spolupráci s místními občany podařilo dostat vozidlo ručně zpět na vozovku - Mercedes bez poškození odjel po vlastní ose. Poté se jednotka pokusila vycouvat zpět s vlastní technikou zpět, ale to pro kluzký povrch nebylo možné. Jednotka se dále pokusila vytáhnout se pomocí lanových navijáků, ale ani to se nepodařilo. Po příjezdu sypače a posypání hasiči ještě lopatami podsypali svoje auto a pak se za použití lanového navijáku z teprve dostali na posypanou část vozovky. Až tehdy se jim povedlo vycouvat na horizont.

15:21          Dopravní nehoda – U Pohorské Vsi zasahovala profesionální jednotka ze stanice Kaplice společně s jednotkou SDH obce Malonty u dopravní nehody osobního automobilu. To sjelo ze silnice do místního potoka. Zde skončilo převrácené na bok.

ViewImage-aspx.jpg
Hasiči zjistili, že z auta nevytékají žádné provozní kapalin. Přesto na hladinu instalovali preventivně sorpčního hada. Poté spolupracovali s pracovníky odtahové služby při vyproštění a naložení. Zásah hasiči ukončili po 18. hodině.

22:53        Dopravní nehoda – Nejdříve profesionální jednotka ze stanice Frymburk a jednotka SDH obce Rožmberk nad Vltavou – Přízeř byly vyslány do Malšína, části obce Ostrov, kde vyjelo osobní auto ze silnice a sjelo ze srázu. Po průzkumu, kdy hasiči zjistili, že osádka auta je bez zranění a z auta nevytékají žádné provozní kapaliny, si velitel zásahu ještě vyžádal automobilový jeřáb. K nehodě se s ním dostavila jednotka SDH obce Vyšší Brod. Krátce před jednou hodinou ranní bylo auto vyproštěno zpět na silnici. Nehodu šetřila Policie ČR.

Že se komplikace nevyhýbaly i zasahujícím hasičům dokazují na příklad situace, kdy u sobotního požáru seníku ve Vyšným musela českokrumlovskou zapadlou cisternu vyprostit se svým jeřábem vyšebrodská dobrovolná jednotka. V neděli pak "bojovali" u Stádlece s kluzkou vozovkou profesionální hasiči z táborské stanice, českobudějovický jeřáb pak v neděli u Vrábče tahal zapadlou cisternu T 815 - 7.

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj