Víkendové zásahy

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

27.04.2020 |  Jihočeský kraj
Víkendové zásahy

Přinášíme několik zásahů, u kterých v průběhu posledního dubnového víkendu zasahovali jihočeští profesionální hasiči.

Osádky rychlého zásahového automobilu a cisterny českobudějovických profesionálních hasičů byly v páteční (24. dubna) podvečer vyslány k Boršovu nad Vltavou, části obce Poříčí, kde byl ohlášen požár osobního auta. Zároveň byl vyhlášen poplach pro jednotku SDH obce Boršov nad Vltavou. Hořící auto stálo v těžko přístupném terénu. Všechny zásahové vozy se k němu musely dostat jízdou přes pole. Cisterna i tak zůstala přibližně 200 metrů od požářiště na zpevněném povrchu, protože hrozilo, že v poli zapadne. Když hasiči k požáru přijeli, hořelo osobní auto značky Škoda Octavia combi v plném rozsahu. Hasiči na likvidaci požáru nasadili vysokotlaký proud, kterým hořící aut během 20 minut uhasili. Dobrovolná jednotka zajistila dodávku vody do rychlého zásahového auta, ze kterého byl vysokotlaký proud použit. Pro řádné uhašení museli hasiči otevřít motorový prostor vozu. Na to použili hydraulické vyprošťovací zařízení. Po likvidaci požáru jednotka zkontrolovala vrak termokamerou. Řidič vozu byl v době příjezdu hasičů v péči zdravotníků ZZS. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 50 000,-. Na místě jednotky spolupracovaly také s Policií ČR.

Vážná dopravní nehoda se stala v ranních sobotních (25. dubna) hodinách u Stráže nad Nežárkou, kde se střetly osobní auto s dodávkou. K nehodě vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému, a protože byla nehoda ohlášena s nutností vyproštění zraněných osob, na místo vzlétnul také vrtulník LZS. Z jednotek požární ochrany byli k nehodě vysláni profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec. Hasiči na místě průzkumem zjistili, že po srážce v dodávce zůstala jedna zraněná osoba. Během několika minut ji vyprostili. Vrtulníkem byly nakonec do nemocnice transportovány dvě zraněné osoby. Hasiči dále zajistili místo nehody a zajistili obě havarovaná auta protipožárním opatřením. Únik provozních kapalin nebyl zjištěn. Okolo osmé hodiny ranní velitel zásahu předal nehodu Policii ČR k šetření a jednotka zásah ukončila.

K dopravní nehodě ohlášené s nutností vyproštění zraněných osob vyjela v sobotu 25. dubna v 22:17 hodin do Pekárenské ulice v Českých Budějovicích českobudějovická profesionální jednotka. Jednalo se o střet osobního auta značky Škoda a Peugeot. V jednom z vozů zůstala zraněná osoba. Zasahující hasiči ji poskytli první pomoc, ale nevyprošťovali, dokud se nedostavila ZZS. O par minut později byla zraněná osoba již v kompletní péči zdravotníků. Zasahující hasiči zajistili oba vozy protipožárním opatřením a provedli kontrolu úniku provozních kapalin. Nehodu šetřila Policie ČR.

Noční požár klestu likvidovali v Hrejkovicích, části obce Pechova Lhota profesionální hasiči ze stanice Milevsko ve spolupráci s jednotkou dobrovolných hasičů obce Hrejkovice. Požár byl na tísňovou linku ohlášen v neděli 26. dubna v 1:53 minut. Hořící hromadu se hasičům podařilo uhasit přibližně po dvou hodinách s tím, že byl na místo povolán traktor, pomocí kterého byla hromada rozhrabána. Následně ji hasiči prolili vodou. Požárem nevznikla žádná škoda.
Zdroj: HZS Jihočeského kraje