Záchrana zavaleného muže ve Žďáru

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

11.03.2021 | Žďár/ Jihočeský kraj
Záchrana zavaleného muže ve Žďáru

Téměř dvě a půl hodiny trval extrémně náročný zásah, kdy hasiči ve večerních hodinách ve středu 10. března v Kaplici, části obce Žďár vyprošťovali zavaleného muže. Informaci obdrželi hasiči na tísňovou linku v 18:52 hodin.

Do Žďáru okamžitě vyjeli profesionální hasiči ze stanice Kaplice, svolány byly jednotky SDH obcí Kaplice-Hubenov a Velešín a byli vyslány jako posilové jednotky technické kontejnery, přímo určené pro tyto typy zásahu, ze stanic České Budějovice a Strakonice. Po průzkumu na místě velitel kaplické jednotky podal první zprávu, a to, že muž je zavalený v přibližně pět metrů hlubokém výkopu, je v pozici „ve stoje“ a kouká mu jen temeno hlavy. Muž byl při vědomí a další lidé mu ještě před příjezdem hasičů a záchranářů vyhrabali prostor okolo nosu a úst pro dýchání. Hasiči okamžitě nasvítili místo zásahu, usadili žebříky a postupně začali odkopávat sypký jíl. Ukázalo se, že výkop je stabilní, těžká technika – stabilizační kontejner ze strakonické stanice nebyl nakonec potřeba. Vyprošťování a kopání probíhalo vysoce bezpečně v průměru přibližně 1,5 metru okolo zavaleného muže. Ten se po celou dobu držel na hraně mezi vědomím a bezvědomím, od lékařů dostával trvale kyslík.

Velký boj o život a záchranu zavaleného muže v časové ose:

• 19:09        - zpráva od velitele zásahu o stabilitě výkopu a viditelnosti pouze hlavy muže
  • 19:17        - rozhodnutí o nepotřebě těžké techniky
  • 19:21        - osoba vyproštěna po hrudník, dostává kyslík od zdravotníků ZZS
  • 19:43        - muž vykopán po pás, ZZS rozhodla, že bude sanitkou transportován k vrtulníku a následně pak letecky do nemocnice
  • 20:23        - zavalený vyproštěn ke kolenům
  • 21:16        - zavalené pouze konce nohou s botami
  • 21:19        - muž vyproštěn
  • 21:23        - muž předán zdravotníkům ZZS

(autorem fotografií je SDH Velešín)

Zdroj: HZS Jihočeského kraje