Zimní počasí od neděle do pondělí způsobilo v Jihočeském kraji řadu dopravních nehod

HZS Jihočeský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

18.12.2017
Zimní počasí od neděle do pondělí způsobilo v Jihočeském kraji  řadu dopravních nehod

Bílá nadílka, která se snesla na Jihočeský kraj a ze které mají zcela určitě velkou radost například děti, znamenala pro jihočeské hasiče více práce. Od neděle 17. prosince 2017 přibližně od 22 hodin pak následujících 12 hodin do pondělí 18.prosince 2017  řešili řadu nehod, které byly pravděpodobně způsobeny čerstvě napadaným sněhem a námrazou na silnicích.

Neděle 17. prosince 2017

21:47         Dopravní nehoda – Profesionální hasiči ze stanic Týn nad Vltavou a Soběslav spolupracovali u Dolního Bukovska, části obce Pelejovice u dopravní nehody osobního automobilu. Z havarovaného auta jednotky vyprostily jednu osobu a předaly ZZS. Zároveň havarované auto zajistily protipožárním opatřením. Velitel zásahu si na místo vzhledem k trvale padajícímu sněhu a kluzké vozovce vyžádal SÚS. Zásah jednotky ukončily okolo půl jedenácté noční.

23:02        Dopravní nehoda – Složitý zásah v náročných podmínkách řešili profesionální hasiči ze stanice Frymburk společně s jednotkou SDH obce Vyšší Brod u Herbertova, kde po zledovatělé vozovce sjela do řeky Vltavy dodávka. Nehoda byla na Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje ohlášena v neděli (17. prosince) krátce před půlnocí v 23:02 hodin. Když hasiči do Herbertova přijeli, zjistili, že dodávka je až po okna ve vodě. Její osádka stihla vyváznout dřív, než auto sjelo do řeky. Velitel zásahu si jako posilovou jednotku vyžádal automobilový jeřáb, který přijel ze stanice České Budějovice, a povolal potápěčskou skupinu – na místo přijeli dva hasiči-potápěči z českokrumlovské stanice a jeden ze stanice Kaplice. Zároveň zažádal o uzavření náhonu v řece. Po půl jedné v noci byli potápěči ve vodě. Uvázali dodávku tak, že mohla být jeřábem z řeky vyproštěna. V 2:20 hodin velitel zásahu nahlásil na operační středisko zprávu, že dodávka stojí zpět na silnici. Nebyl zjištěn viditelný únik provozních kapalin do řeky. Hasiči u nehody spolupracovali s Policií ČR.

23:42        Dopravní nehoda – Volarští dobrovolní hasiči zasahovali u Želnavy, části obce Slunečná, kde v kopci zůstala napříč stát dodávka. Na zledovatělé silnici se nemohla sama rozjet a hrozilo, že nekontrolovaně sjede z kopce. Velitel zásahu si povolal vůz SÚS, který kluzkou vozovku posypal. Pak se teprve mohla dodávka znovu rozjet. Silnice byla zprůjezdněna krátce po půlnoci.

yya.jpg

Pondělí 18. prosince 2017

3:42          Dopravní nehoda - Na silnici č. 166 v katastru obce Kájov, části obce Křenov likvidovali českokrumlovští profesionální hasiči následky dopravní nehody osobního automobilu značky Fiat Seicento. Řidič na zledovatělé vozovce nezvládnul řízení, vyjel se silnice a narazil do stromu. Ve zničeném autě zůstal zaklíněn. Hasiči ho během několika minut vyprostili a předali zdravotníkům ZZS. Ti jej převezli do nemocnice. Z auta nevytekly žádné provozní kapaliny, hasiči po závěrečném průzkumu nehodu předali policistům k šetření.

5:07          Dopravní nehoda - Jindřichohradečtí profesionální hasiči byli vysláni na silnici č. 164, kde v obci Otín ve směru na Kunžak havaroval osobní automobil tovární značky Citroen Xsara. Vůz byl v době příjezdu hasičů mimo vozovku převrácený na střeše. Osoby byly už v péči ZZS, z vozu neunikaly žádné provozní kapaliny. Jindřichohradecká jednotka pomohla s řízením dopravy a se zajištěním místa nehody. Nehodu také šetřila Policie ČR.

7:42          Dopravní nehoda - Na silnici I. třídy č. 3 v katastru obce Kamenný Újezd, části obce Krasejovka blokoval silně frekventovanou komunikaci kamión. Kamión zůstal stát v kopci na zledovatělé vozovce a nemohl pokračovat v jízdě. K nehodě vyjeli českobudějovičtí a českokrumlovští profesionálové. Když přijeli na místo, podal velitel zprávu, že řidiči kamiónu se podařilo rozjet. Přesto byla na místo hasiči vyžádána SÚS pro posyp vozovky.

7:57         Dopravní nehoda - Profesionální hasiči ze stanice Blatná zasahovali u dopravní nehody osobního automobilu a dodávky, které se střetly v Blatné, části obce Hněvkov. Nehoda se obešla bez vyproštění, zdravotníci ZZS ošetřovali jednu zraněnou osobu. Hasiči zajistili místo nehody i obě havarovaná auta. U nehody byla dále přítomna Policie ČR.

9:30        Dopravní nehoda - U Omlenice, části obce Stradov vytahovali profesionální hasiči ze stanice Kaplice z příkopu zapadlý osobní automobil značky VW Golf.

9:34        Dopravní nehoda - Další vytažení vozu zpět na silnici provedli profesionální hasiči ze stanice Písek u obce Dolní Novosedly, části obce Nová Třešně. Jednalo se o terenní osobní auto, které skončilo v příkopu převrácené na střechu. Při nehodě a ani při následném vyproštění auta nedošlo k úniku provozních kapalin. Nehodu šetří Policie ČR.

10:12       Dopravní nehoda - Profesionální jednotka ze stanice Vodňany a osádka automobilového jeřábu ze stanice Strakonice byly vyslány do Číčenic, kde sjel do příkopu nákladní automobil. Hasiči budou provádět jeho vyproštění.

10:41       Dopravní nehoda - Další nákladní automobil zcela zablokoval silnici u Vrcovic. Následky nehody jedou likvidovat společně s SÚS a Policií ČR profesionální hasiči ze stanice Písek.

Vendula Matějů, tisková mluvčí - HZS Jihočeský kraj
Foto: HZS Jihočeský kraj