Adam pomohl u dopravní nehody. Dnes se setkal s hasiči a záchranáři, kteří na místě zasahovali

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

17.06.2020 |  Tišnov/ Jihomoravský kraj
Adam pomohl u dopravní nehody. Dnes se setkal s hasiči a záchranáři, kteří na místě zasahovali

Středa, 17. června 2020 – Dnes dopoledne se hasiči na stanici Tišnov setkali s osmiletým Adamem, chlapcem, kterého naposledy viděli začátkem června u dopravní nehody. Společně s jihomoravskými záchranáři ocenili jeho odvahu a duchapřítomnost, kterou si po nehodě zachoval. 

Ale vraťme se o necelé dva týdny zpět. Auto s tříčlennou posádkou vyjelo to deštivé ráno nedaleko Deblína ze silnice a skončilo v lese. Ve voze seděla mladá řidička a dva školáci. Jedním z nich byl Adam. Po nehodě se dokázal dostat zadním oknem z auta. Nemohl ale najít svůj mobil a tak se vydal pro pomoc. Pouze s jednou obutou botou se přes maliní a ostružiní dostal na silnici. Jak to bylo dál, popisuje paní Kristýna, která projížděla s manželem kolem nehody.: „V lese za Deblínem si manžel všiml nečistot nebo stop na silnici (ale to mi řekl až později) a myslím, že tak po 200 metrech jsme viděli u silnice Adama, jak se úporně snaží nás zastavit. Stál na kraji silnice a mával. Zastavili jsme. Vyběhla jsem z auta, zeptala se, co se stalo. Řekl, že měli autonehodu. Posadila jsem ho do auta. Hned hlásil, že je tam kamarád s maminkou a že dostali smyk a auto se i převracelo, hned jsme volali záchranné složky,“

Na místo vyjely dva hasičské vozy ze stanice HZS v Tišnově. Po příjezdu bylo zřejmé, že situace je vážná. K vyproštění obou zraněných museli hasiči použít hydraulické vyprošťovací zařízení. Během čtvrt hodiny se podařilo dostat ženu i chlapce z vozidla.  V nemocnici ale nakonec skončili všichni tři.

IMG_1439.jpg

Je pravděpodobné, že by si havarovaného vozidla v lese pod úrovní vozovky delší dobu nikdo nemusel všimnout, kdyby se na silnici nedostal Adam. Ten k tomu ale skromně dodává: „Věděl jsem, že nemůžu zůstat sedět v autě… že musím sehnat pomoc. Měl jsem strach o kamaráda a jeho maminku.“

Svojí obdivuhodnou houževnatostí a odvahou přispěl k rychlému příjezdu záchranných složek. Hasiči a záchranáři mu proto dnes poděkovali. Kromě drobných dárků dostal Adam také medaili a hasičskou přilbu. Prohlédl si techniku hasičů i záchranářů a celou hasičskou stanici. Od starosty obce Svatoslav pana Františka Woppata obdržel Adam pamětní list.

Čas od času se setkáváme s lidmi, kteří jsou v pravou chvíli na pravém místě a navíc dokáží udělat to správné rozhodnutí. Málokdy se však jedná o osmiletého chlapce.

Fotografie z dopravní nehody

0.jpg1.jpg4.jpg
Jaroslav Mikoška – tiskový mluvčí HZS JmK
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje