Cvičení prověřilo v Jihomoravském kraji spolupráci složek IZS

04.10.2017
Cvičení prověřilo v Jihomoravském kraji spolupráci složek IZS

33856.jpg
Na Blanensku 4.října 2017 ráno havaroval autobus a osobní auto. Vážná nehoda  s velkým počtem zraněných byla námětem cvičení složek IZS mezi Holštejnem a Ostrovem u Macochy.

33867.jpg
Hasiči procvičili vyprošťování osob z autobusu, třídění zraněných metodou START a jejich transport do péče posádek ZZS. Cvičení prověřilo spolupráci hlavních složek IZS.
33870-(1).jpg

Podle námětu cvičení vjelo osobní auto ve směru od Ostrova u Macochy do protisměru, kde se střetlo s autobusem. Řidič autobusu se snažil srážce zabránit. Díky úhybnému manévru se však vůz převrátil na bok.

33863.jpg
Hasiči vytvořili ve střeše autobusu otvor, kterým bylo možné transportovat zraněné ven. Podle závažnosti zranění se cestující autobusu vynášeli a vyváděli do péče záchranářů. Řidiči obou vozů na místě zraněním podlehli. Spolujezdce osobního auta hasiči vyprostili. Celkem se při nehodě zranilo 17 osob.

33871.jpg
Na místo vyjelo devět hasičských jednotek a následně další dvě k zajištění zázemí na místě zásahu. Cvičení se tak účastnilo na 50 profesionálních a dobrovolných hasičů.

33858-(1).jpg
Celá akce trvala přibližně dvě hodiny. Následovat bude vyhodnocení cvičení skupinou rozhodčích, kteří na místě sledovali činnosti jednotlivých složek.

Zasahující jednotky:

HZS JmK z PS Blansko, Boskovice, Lidická

JSDH Jedovnice, Sloup, Ostrov u Macochy, Petrovice, Senetářov, Krásensko, Olomučany, Bořitov.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz