Hasiči cvičili záchranu na zamrzlé přehradě

HZS Jihomoravského kraje

24.01.2017
Hasiči cvičili záchranu na zamrzlé přehradě
V uplynulém týdnu se na Brněnské přehradě uskutečnily praktické výcviky v záchraně osob z probořeného ledu. Účastnilo se jej postupně více jak 150 profesionálních a dobrovolných hasičů.
Klimatické podmínky letos umožnily výcvik na zamrzlé hladině. Hasiči si vyzkoušeli různé druhy záchranných prostředků a bezpečný pohyb po ledě. Trénovalo se několik variant záchrany topících se osob vč. nejnáročnější a nejnebezpečnější záchrany pomocí upoutaného záchranáře, který vstupuje ve speciálním obleku do ledové vody za tonoucím.
Celkem se výcviku pod areálem brněnské požární stanice Přehrada zúčastnilo přes 120 brněnských profesionálních hasičů a několik strážníků Městské policie. O víkendu pak probíhal výcvik pro jednotky dobrovolných hasičů, které jsou předurčeny na záchranné práce na vodě a ledu. Z osmi brněnských dobrovolných sborů se výcviku zúčastnilo 30 hasičů.
V závěru tohoto týdne se ještě uskuteční poslední výcvik, tentokráte pouze pro instruktory a bude mimo jiné zaměřený i na vyproštění osoby uvízlé pod ledem. Celý výcvik bude probíhat ve spolupráci s Odborem speciálních potápěčských činností a výcviku PČR.
Zpravoval:
npor. Ing. Alexandr Ficek – velitel PS Přehrada