Hasiči nacvičovali zásah při úniku čpavku

HZS Jihomoravský kraj//Źhavé aktuality/Z regionů

06.03.2017
Hasiči nacvičovali zásah při úniku čpavku
V Bučovicích na Vyškovsku v pátek 3.března 2017  po technické závadě na potrubí unikl čpavek. Obsluha chladírenského zařízení se zranila. Takový byl námět cvičení složek IZS dnes odpoledne v areálu jatek.
Na místo ihned vyrazila nejbližší jednotka HZS z Bučovic a také profesionální hasiči ze Slavkova u Brna, Vyškova a z brněnské stanice v Líšni vyjela speciální technika určena k zásahům na nebezpečnou látku. K zásahu byla povolána také jednotka SDH Bučovice. Do cvičení se zapojili mimo jiné i policisté a posádka ZZS.
Hlavním úkolem hasičů bylo zachránit zasaženého muže v kontaminovaném místě a vynést jej mimo nebezpečnou zónu. Hasiči museli také tuto zónu vytyčit, zajistit dekontaminaci a zastavit únik amoniaku. Unikající oblak čpavku zkrápěli vodním proudem. Okolí místa úniku čpavku přijela proměřit mobilní chemická laboratoř z Tišnova.
Do akce se zapojilo více jak 30 hasičů. Cvičení začalo v 16 hodin a trvalo přibližně hodinu.
Následovat bude vyhodnocení činností a postupů zasahujících jednotek. Podobná cvičení slouží k prověřování dojezdových časů, testování spolupráce mezi složkami IZS, seznámení hasičů se specifickým objektem, otestování taktických postupů při zásahu nebo třeba k prověření správného užívání ochranných prostředků.
Jaroslav Mikoška,
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravský kraj