REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Hasiči trénovali záchranu osob pod ledem

Jihomoravští hasiči ve středu 15.února 2017 absolvovali dva náročné výcviky. Trénovali záchranu pod ledem. Tento druh výcviku je v...

16.02.2017
REKLAMA
REKLAMA
Jihomoravští hasiči ve středu 15.února 2017 absolvovali dva náročné výcviky. Trénovali záchranu pod ledem. Tento druh výcviku je v České republice ojedinělý. Akce na Brněnské přehradě byla určena pro instruktory práce na vodě a uskutečnila se ve spolupráci s  Odborem speciálních potápěčských činností a výcviku Policie ČR. 
Zaměření výcviku se odvíjelo od nedávného zásahu, při kterém hasiči zachraňovali tonoucího bruslaře na Vranovské přehradě. Ten se při příletu našich leteckých záchranářů nacházel asi 4 metry pod hladinou.
Výcvik se tedy soustředil na pohyb pod ledem a záchranu osob pod ledem. Jelikož je tato činnost velmi nebezpečná, kontrolovali celý program policejní potápěči. Během akce však přispěli také svými zkušenostmi.
Instruktoři si vyzkoušeli orientaci pod ledem a pohyb ve ztížených podmínkách. V prvním výcvikovém bloku se v ledu nachystaly 3 díry v různých vzdálenostech od sebe a mezi nimi byla pod ledem natažena vodící lana. Vztlak všech ochranných pomůcek stěžoval záchranářům pohyb, neboť byli doslova natlačeni pod led.
Ve včerejším druhém výcvikovém bloku zkoušeli hasiči podobnou záchranu jako ve zmíněném případě na Vranovské přehradě. Vytahovali figurínu, která představovala osobu uvízlou pod ledem nebo v hloubce 2-3 metrů. U tohoto způsobu záchrany museli instruktoři odložit záchranné vesty a být jištěni jen pomocí lana na pracovním polohovacím páse.
K naplánování tohoto typu výcviku přivedla naše hasiče nejen nedávná událost na Vranovské přehradě, ale také fakt, že osoba pod ledem může za jistých okolností přežít i několik desítek minut. Vše je ale závislé na spoustě faktorů, jako je zdravotní stav, věk, doba pod ledem, oblečení, podružná zranění, reakce na šok, následná léčba atd. 
Jaroslav Mikoška
Tiskový odbor
HZS Jihomoravský kraj
jaroslav.mikoska@firebrno.cz
 
 
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
25.06.2026 Policisté nestačili věřit vlastním očím. Řidič se po dálnici řítil rychlostí 236 km/h Extrémní překročení rychlosti odhalili dálniční policisté při běžném dohledu na dálnici D35. Řidič jel rychlostí, která výrazně převyšovala povolený limit. Zobrazit článek
Z regionu
25.06.2026 Plameny pohltily návěs kamionu. Požár na D1 na několik hodin omezil dopravu Rozsáhlý požár nákladního vozidla zastavil ve středu večer provoz na dálnici D1. Řidič stihl před šířením plamenů včas odpojit tahač od hořícího návěsu. Zobrazit článek
Z regionu
25.06.2026 Vážná nehoda zablokovala dálnici D1. Na místě přistával záchranářský vrtulník Večerní provoz na dálnici D1 zcela zastavila vážná dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla. Na místo vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému. Zobrazit článek
Z regionu
25.06.2026 Nadýchal přes čtyři promile. Opilý řidič po nehodě odešel domů Nebezpečná jízda skončila nárazem do zaparkovaného auta. Řidič ale nehodu neoznámil a z místa jednoduše odešel. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru