Hasiči zasahovali u rozsáhlého požáru poblíž Bzence

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

Hasiči zasahovali  u rozsáhlého požáru poblíž Bzence

Ve čtvrtek, 21.června 2018, odpoledne hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu v okolí Bzence. Došlo zde k požáru trávy a lesa podél železničního koridoru mezi Moravským Pískem a Rohatcem. K požáru vyrazilo 42 jednotek včetně vrtulníku a letadla.

36068-(1).jpg

Po půl čtvrté vyjely první jednotky k ohlášenému požáru lesa v Bzenci. Po příjezdu prvních jednotek velitel zásahu požádal o vyhlášení druhého a o chvíli později i třetího stupně požárního poplachu. Požár se kvůli suchu a větru šířil na mnoha místech k lesu. Od šestnácti hodin byla zastavena veškerá železniční doprava na koridoru mezi Přerovem a Břeclaví.

36065-(1).jpg

Deseti kilometrový úsek podél trati hasiči rozdělili na 4 části. Na třech úsecích hasili většinou trávu a na čtvrtém úseku museli bojovat s plameny, které se dostaly i do blízkého lesa.

36062-(1).jpg

Na pomoc přivolali policejní vrtulník s bambivakem a hasičské letadlo. Vrtulník nejdřív prověřil rozsah požáru a poté se zapojil do hašení. Letadlo z Jihočeského kraje létalo nad požářištěm až do setmění a shazovalo vodu nad lesem, kam se požár neměl rozšířit.

36066-(1).jpg

O půl páté odpoledne hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu a na místo vyrazily další posilové jednotky z okolních okresů. Hasiči krátce před osmnáctou hodinou dostali plameny pod kontrolu.

36073-(1).jpg

Jednotky předurčené na ochranu obyvatelstva vytvořily prostor, kde si hasiči mohli odpočinout a také se najíst. Po dvacáté hodině se hasiči začali střídat a v následujících hodinách se pak polovina jednotek vrátila zpět na své základny.

36067-(1).jpg

Od půlnoci byl obnoven provoz na železniční trati. Vlaky ale musí projíždět úsekem se sníženou rychlostí.

36076-(1).jpg

Zásah hasičů i přes to, že v okolí Bzence včera večer pršelo, trval do pátečního dne protože bylo nutné prolévat vodou každý metr čtvereční, aby se požár nezačal znovu šířit.

Příčina vzniku požáru a výše škody je v šetření. U požáru se nikdo nezranil.

Jan Dvořák,

Tiskový odbor HZS Jihomoravského kraje