Intenzivní výcvik v záchraně osob z divoké vody.

HZS Jihomoravský kraj//Źhavé aktuality/Z regionů

10.04.2017
Intenzivní výcvik v záchraně osob z divoké vody.
V těchto dnech absolvují jihomoravští hasiči-letečtí záchranáři intenzivní výcvik v záchraně osob z divoké vody.
Letečtí záchranáři HZS Jihomoravského kraje v současnosti slouží každodenní službu společně s posádkou Letecké služby Policie České Republiky na základně v Brně Tuřanech. Hladinovou záchranu z vody cvičí společně s policejní posádkou pravidelně s vrtulníkem Bell 412 vybaveným palubním jeřábem.  V některých případech se ale mohou dostat i do situací, kdy budou nuceni zasahovat pouze ze břehu, kam je dopraví vrtulník. Na tento druh zásahu je připravuje současný výcvik.
31849.jpg
Výcvik záchrany z tekoucí nebo  divoké vody je v podmínkách České republiky možný pouze na umělých kanálech. Tentokrát byl zvolen umělý kanál v Českých Budějovicích. Výcvik vedou  zkušení  instruktoři na záchranu z vody z řad leteckých záchranářů HZS Jihomoravského kraje ve spolupráci s Pavlem Šamánkem – instruktorem Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně, který má s tímto druhem záchrany dlouholeté zkušenosti.
Výcvik je zaměřen na různé záchranné techniky. Cvičí se vlastní bezpečnost záchranářů a nouzové postupy, které mohou při záchraně z divoké vody nastat. Většinu činností prováděli záchranáři ve dvojici, což odpovídá standartní skupině leteckých záchranářů po vysazení na místě zásahu. Dále jsou zdokonalovány techniky ovládání raftu v tekoucí řece. 
31844.jpg
nprap. Jiří Buček - HZS Jihomoravskéhé kraje
Jaroslav Mikoška
jaroslav.mikoska@firebrno.cz
HZS Jihomoravského kraje
Foto:HZS Jihomoravského kraje