Jihomoravští hasiči-lezci uspěli v anketě Hasič roku

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

13.04.2017
Jihomoravští hasiči-lezci uspěli v anketě Hasič roku

Ve středu 12. dubna 2017 se v Praze uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků ankety Hasič roku. Tým jihomoravských hasičů-lezců obsadil první místo v jedné z vyhlašovaných kategorií.

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit nejlepší profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, celé pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a další zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok. Letos přišlo do ankety téměř šedesát nominací, z nichž sedmnáctičlenná skupina hodnotitelů nakonec vybrala vítěze v šesti kategoriích.

HZS Jihomoravského kraje získal ocenění v kategorii „Kolektiv roku 2016“, a to 1. místo, kdy tuto cenu obdržela Lezecká skupina PS Blansko a družstvo PS Brno-Lidická.
31871.jpg

Spolupráce lezecké skupiny stanice Blansko a lezeckého družstva stanice Brno-Lidická se datuje od počátku devadesátých let a je zaměřena zejména na záchranu osob z jeskynního systému Moravský kras. Tato lokalita se těší v poslední době velkému zájmu turistů a amatérských speleologů, což na druhou stranu přináší i zvýšený počet výjezdů. Vzájemná spolupráce je zaměřená zejména na společné výcviky ve spolupráci se Speleologickou záchrannou službou - stanice Moravský kras.

Spolupráce se osvědčila např. koncem loňského roku, kdy v jeskyni Lopač, která není veřejně přístupná, byla na expedici dvanáctičlenná skupina speleologů. Při návratu na povrch se jeden ze členů expedice zřítil z kovového žebříku a při pádu strhnul dolů další tři osoby.
31873.jpg

Slavnostního vyhlášení se učástnil také ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán, který na místě spolu s ředitelem blanenských hasičů plk. Martinem Oujezským oceněným hasičům pogratuloval.
31872.jpg

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK