Jihomoravští hasiči zasahovali patnáct hodin u požáru skládky na Vyškovsku FOTOGALERIE

HZS Jihomoravský kraj/Žhavé aktuality/ Z regionů

06.06.2018
Jihomoravští hasiči zasahovali patnáct hodin u požáru skládky na Vyškovsku FOTOGALERIE

Od úterního večera, 5.6. 2018 do středy 6.6. 2018  likvidovali desítky hasičských jednotek požár skládky komunálního odpadu u Kozlan na Vyškovsku. Vzhledem k nutnosti vystřídat na požářišti jednotky se po několika hodinách musel vyhlásit zvláštní, tedy nejvyšší, stupeň požárního poplachu.

35832-(1).jpg

Informaci o požáru hasiči přijali hned od několika oznamovatelů před půl desátou večer 5.6. 2018. Na místo vyjely jednotky i z druhého poplachového stupně. Postupně však bylo zřejmé, že na požářišti bude potřeba velké množství vody. V okolních obcích se proto zřídily 3 čerpací stanoviště a krátce po půl jedenácté večer se vyhlásil 3. stupeň poplachu.  Na místě začalo fungovat mobilní operační pracoviště a zřídil se štáb velitele zásahu.

35829-(1).jpg

Požár zasáhl plochu asi 80x80 metrů  nezhutněného komunálního odpadu, což vedlo k rychlému šíření plamenů. Jednotky proto nasadily proti ohni kromě vody také smáčedlo a pěnu.

35835-(1).jpg

Okolí požářiště monitorovala hasičská mobilní chemická laboratoř. Nenaměřila v ovzduší žádné nebezpečné koncentrace. Rozhrabávání skládky zajistila místní těžká technika. Ráno však na místo dorazilo hasičské pásové rypadlo Záchranného útvaru HZS ČR.

35846-(1).jpg

Vzhledem k množství zasahujících hasičů vznikl na místě týlový prostor, který zabezpečily jednotky SDH předurčené k činnostem na úseku ochrany obyvatelstva. Tyto jsou k podobným situacím vybaveny a vycvičeny.
Před druhou hodinou ranní se požár podařilo dostat pod kontrolu. Asi o 45 minut později byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu a to na základě nutnosti vystřídat zasahující jednotky. Do půl čtvrté ráno již  bylo k požáru povoláno 31 hasičských jednotek.

 35844-(2).jpg

Kolem čtvrté hodiny hasiči  redukovali počet zasahujících a na místě zůstalo 12 jednotek a 70 hasičů. Pokračovalo rozhrabávání skládky a prolévání vodními proudy.

35852-(1).jpg
Před sedmou hodinou ráno na místo dorazilo pásové rypadlo Záchranného útvaru z Jihlavy. S jeho pomocí hasiči pokračovali s rozebíráním skládky a hašením ohnisek.

35869-(1).jpg
Místo za světla znovu ohledal vyšetřovatel, který zjistil, že požárem nevznikla žádná škoda. V šetření pracuje s verzemi, že za vznikem požáru stojí lidský faktor případně samovznícení materiálu skládky.

35870-(1).jpg

Vzhledem k dobrým povětrnostním podmínkám kouř z požáru po celou dobu zásahu výrazněji nezasáhl okolní obce a naše mobilní chemická laboratoř v okolí nenaměřila zdraví ohrožující koncentrace. 

35863-(1).jpg
Krátce před polednem po téměř patnácti hodinách hasiči zásah  ukončili a  místo předali společnosti spravující areál.
 
 
Zdroj:
Jaroslav Mikoška
firebrno.cz
Foto: HZS Jihomoravského kraje
 

FOTOGALERIE