Mladík spadl do skalní průrvy

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

22.04.2022 | Vratíkov/ Jihomoravský kraj
Mladík spadl do skalní průrvy

Pátek, 22. dubna 2022 – Hasiči na Blanensku zachraňovali mladíka po pádu do skalní průrvy. 

Před 13. hodinou přijalo naše operační středisko informaci o pádu osoby ze žebříku do několikametrové hloubky. Událost se stala v oblasti přírodní rezervace Vratíkov nedaleko Boskovic. Na místo vyrazili hasiči vč. příslušníků s lezeckou specializací ze stanice Blansko a Boskovice, dobrovolní hasiči z Vratíkova a hasiči-letečtí záchranáři na palubě policejního vrtulníku.  
 

záchrana muže po pádu (1).jpg


Za 9 minut od ohlášení události byla první jednotka na místě zásahu. Hasiči zjistili, že mladý muž spadl do skalní průrvy a zůstal zraněný asi 6 metrů hluboko. Hasiči i posádka ZZS sestoupili ke zraněnému a poskytli mu první pomoc. Následovala příprava na transport z hloubky. Pomocí nastavovacích žebříků, transportní vany a lanové techniky vyprostili hasiči mladíka přibližně po půl hodině ze skalní průrvy a transportovali jej k vrtulníku záchranné služby, který přistál na nedaleké sinici. Provoz byl během zásahu zastavený. 

Hasiči také poskytli posttraumatickou péči blízké osobě zraněného muže, která byla na místě. 

Celá záchranná akce od ohlášení události na operační středisko po ukončení zásahu a předání místa Policii ČR trvala přibližně 80 minut. 

 

Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS JmK 

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje