Mráz komplikoval zásah při požáru

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

13.02.2021 | Ostrov u Macochy/ Jihomoravský kraj
Mráz komplikoval zásah při požáru

Sobota, 13. února 2021 - Vyhlášení druhého stupně požárního poplachu a zásahu deseti jednotek si vyžádal požár stodoly v Ostrově u Macochy. Výše škody i příčina jsou v šetření. 

Ráno, před půl pátou, spěchali hasiči ze čtyř jednotek k nahlášenému požáru stodoly v Ostrově u Macochy. Proti plamenům nasadili tři vodní proudy. Velitel zásahu následně požádal o další posilové jednotky. V pět hodin ráno byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a další jednotky vyrazily na pomoc. Po necelých dvou hodinách byl požár pod kontrolou a následně po půl desáté byl zcela uhašen. Hasiči zásah ukončili až před půl jedenáctou.

V ranních hodinách dosahovala teplota vzduchu okolo -14°C. Při hašení se všichni častěji střídali. Pro zasahující hasiče vytvořila jednotka z Olomučan zázemí s občerstvením včetně horkého čaje a kávy. Při zásazích v mrazech musíme také dbát na to, aby nám voda nezamrzala jak v čerpadlech, tak i v hadicích. Na požářišti při hašení pak voda zamrzá a hrozí zranění například při uklouznutí.

Příčina vzniku požáru je v šetření. Předběžná škoda je odhadována v řádu stovek tisíců korun. Událost se obešla bez zranění.

Při požáru zasahovali profesionální hasiči ze stanic Blansko a Boskovice a dobrovolné jednotky z Jedovnic, Krásenska, Olomučan, Ostrovu u Macochy, Petrovic, Senetářova a Sloupu. Z Olomouckého kraje zasahovala dobrovolná jednotka z Rozstání.

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje