Na Vyškovsku unikla kyselina a chlór

HZS Jihomoravský kraj/Žhavé aktuality/ Z regionů

Na Vyškovsku unikla kyselina a chlór
depositphoto.jpg
Čtvrtek, 28. březen 2019 - Dnes dopoledne jsme řešili únik chemických látek v provozu jedné z firem na Vyškovsku. Při události se nikdo nezranil. Několik desítek osob se evakuovalo.

ViewImage-(2).jpg

Zásah se odehrál v obci Bučovice-Marefy a jednotky na místo vyjely krátce před půl sedmou ráno. Zřejmě po nevhodné manipulaci s chemickými látkami došlo k reakci a poškození barelu s kyselinou chlorovodíkovou v jedné z místností provozovny. Prostor následně kyselina kontaminovala a do místnosti se začal uvolňovat chlór.

ViewImage-(3).jpg

Samovolnou evakuací objektu opustilo nebezpečný prostor 55 osob. Nikdo se při incidentu nezranil. Na místo přijely čtyři profesionální hasičské jednotky a mobilní chemická laboratoř z Tišnova. Hasiči zjistili, že není ohroženo širší okolí. Nebezpečné chemikálie zůstaly uvnitř místnosti. V přetlakových oblecích zasypali kyselinu sorbentem a zajistili také poškozený barel. Následně zbytky neutralizovali. Současně bylo zaměstnancům pod dozorem hasičů umožněno vyzvednout si v šatnách, které nebyly v nebezpečném prostoru, osobní věci, aby se mohli odebrat domů.

ViewImage-(4).jpg

Na závěr zásahu proměřili hasiči objekt a jeho okolí, aby vyloučili jakékoliv nebezpečí. Jednotky na místě zasahovaly do 12.02 hodin.

Jaroslav  Mikoška
firebrno.cz