Nehody na D1. Nejtěžší nebyl zásah, ale cesta k němu

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

24.09.2019 | D1/Jihomoravský kraj
Nehody na D1. Nejtěžší nebyl zásah, ale cesta k němu

Úterý, 24. září 2019 - Dnes dopoledne jsme vyslali jednotky k nehodám na dálnici D1 u Brna. Příjezd na místo byl obtížný. Řidiči nevytvořili záchrannou uličku. 

Krátce před 8. hodinou ráno jsme vyslali jednotky k nehodě kamionu na 174. kilometru D1 ve směru na Prahu. Nehoda se obešla bez zranění, ale z převráceného kamionu unikla nafta. Hasiči únik zasypali sorbentem a zbylou naftu přečerpali. Policie ČR provoz z dálnice odklonila. Zásah jsme na místě ukončili v 9.45 hodin. Vyproštění kamionu zajišťuje specializovaná firma.

Další nehodu kamionů se zraněním jsme měli hlášenou před 11. hodinou na 185. kilometru D1 opět ve směru na Prahu. Vzhledem k dopravní situaci bylo velmi náročné se na místo vůbec dostat. Průzkum daného úseku byl možný jen menším zásahovým vozem. Hasiči zjistili, že v dané oblasti se žádná nehoda nenachází. Další jednotka zjistila, že nehoda je na 188. kilometru. Jeden člověk po ní skončil v péči ZZS.

Dnešní dopolední situace opět ukázala, že ačkoliv je zde povinnost tvořit záchrannou uličku již 13 let, řidiči u nás stále tuto skutečnost ignorují. Největší potíže při tom máme s řidiči kamionů, kteří při dojezdu do kolony uličku netvoří a následně již nemají prostor k jejímu vytvoření. Velmi dobře je to pravidelně vidět i na dopravních kamerách, kde řada kamionů nestojí dostatečně vpravo (až v odstavném pruhu) a pouze zastavuje ve svém jízdním pruhu. Naše technika pak nemůže místem projet. V případě vyprošťování osob po nehodě může mít taková skutečnost v budoucnu tragické následky. 

 fb_bannery_1640_680px2.jpg

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK
Zdroj. HZS Jihomoravského kraje