Nejen větrné počasí ale i požáry zaměstnaly hasiče

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

03.04.2017
Nejen větrné počasí ale i požáry zaměstnaly hasiče

Rušný aprílový den zažili jihomoravští hasiči. Zasahovali u 47 událostí. To je dvakrát víc než je běžný denní průměr. Museli řešit hořící odpadkové koše, padené stromy, tragické dopravní nehody a rozsáhlé požáry.Ten největší byl kousek od propasti Macocha.
31754.jpg

Sobota 1. dubna byla z pohledu jihomoravských hasičů velmi nadprůměrná. Hasiči zasahovali u 47 událostí. Přitom nejvíce událostí bylo tradičně v okrese Brno-město, nejméně pak na Hodonínsku. Tam výjezd hasičů nebyl vůbec třeba. V největším počtu případů se jednalo o požáry (14), dále pak o technické pomoci (13), zejména kácení a odstraňování spadených stromů a dopravní nehody (10), z toho dvě tragické.

31774.jpg
Škoda způsobená požáry byla předběžně vyčíslena na 271 000 Kč. Nejvyšší dosud známá škoda vznikla při požáru elektromotoru v Letovicích. Největší požár vznikl v prudké stráni poblíž známe propasti Macocha v katastrálním území obce Vilémovice. Zásah komplikoval složitý terén, silný vítr a velká vzdálenost k nejbližším zdrojům vody. Velitel zásahu proto musel vyhlásit II. a následně i III. stupeň požárního poplachu.
31764.jpg

Na místě se tak postupně sjelo 14 jednotek. Právě kvůli nedostatku hasební látky a nepřístupnému terénu si velitel povolal i policejní vrtulník s bambi vakem na letecké hašení. Přes veškerou moderní techniku muselo dojít i na ty nejjednodušší hasební prostředky a to smrkové haluze. Pomocí nich dobrovolní hasiči zamezili dalšímu šíření požáru v době, kdy nebyla k dispozici žádná voda. Plocha požáru se zastavila na rozměrech 100 × 300 m a hasiči zamezili rozšíření požáru z chráněné krajinné oblasti do Národního přírodní rezervace Vývěry Punkvy.

Na místo zásahu se dostavil i starosta obce Vilémovice František Kala. Jeho přítomnost byla velmi přínosná. Zasahujícím hasičům zajistil ochranné nápoje i stravu. Za účelem vytvoření zázemí pro stravovaní a odpočinek povolal řídící důstojník OOB jednotky, vycvičené na ochranu obyvatelstva, které dokáží během pár desítek minut vybudovat stanoviště, kde se podávají teplé i studené nápoje a strava.
31776.jpg

Velitel společně se starostou Vilémovic provedli závěrečný průzkum v osm hodin večer. Následně byl požár prohlášen za zlikvidovaný. Starostovi obce byl nařízen dohled nad požářištěm po dobu 24 hodin, který je zajištěn prostřednictvím dobrovolných jednotek Vilémovice a Ostrov u Macochy.

David Jirouš
david.jirous@firebrno.cz