Pásmo bouřek způsobilo mnoho výjezdů

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

28.08.2023 | Jihomoravský kraj
Pásmo bouřek způsobilo mnoho výjezdů

Neděle, 27. srpna 2023 – Pásmo bouřky, které procházelo našim krajem, způsobilo mnoho výjezdů pro profesionální a dobrovolné hasiče.

Od včerejší 21. hodiny po dnešní 19. hodinu hasiči v Jihomoravském kraji evidovali (118) událostí, během kterých poskytovaly jednotky zejména technickou pomoc při odstranění škod a následků po silné bouřce. Celá situace se uklidnila až k půlnoci, kdy jsme, ale zasahovali už u 70 událostí. Největší nárůst zásahů byl před 23. hodinou. Následný den v dopoledních hodinách pak začaly zásahy znovu stoupat.

Mezi nejčastější zásahy patřilo odstraňování popadaných stromů a ulomených větví z komunikací, kde jsme zasahovali u téměř (88 případech), u odstranění nebezpečných stavů (23 případech) a čerpání vody (4 případy).

K nejvíce zásahům vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči v okrese Vyškov (65 událostí), okres Brno-venkov (19 událostí), okres Brno-město (16 událostí) a další okresy byly v jednotkách zásahů.

Profesionální a dobrovolní hasiči na územním odboru Vyškov zasahovali zejména ve městě Bučovice a Slavkov u Brna. V obci Hodějice jsme museli již v noci akutně řešit zásahy, které nesnesly odkladu a následně v ranních hodinách jsme pokračovali v likvidaci následků po bouřce. Po průzkumu celé obce a rozdělení na čtyři úseky, se sedm jednotek hasičů pustilo do práce. Činnost jsme ukončili v odpoledních hodinách. V noci jsme museli řešit také výpadek energie v nedaleké drůbežárně, kde jsme za pomocí elektrocentrál nouzově připojili technologie v provozu a za pomocí přetlakové ventilace udržovali provozní teplotu chovu, tak aby nevznikly žádné škody a úhyn kuřat. Ve dvou případech jsme prověřovali i požár se souvislostí s úderem blesku, naštěstí byly tyto požáry malého rozsahu.

Při dnešních zásazích při odstraňování následků po silném větru nemáme v záznamech žádné zranění našich příslušníků nebo členů dobrovolných jednotek.

Územní odbor

Odstranění stromu