REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Pět speleologů uvázlo v jeskyni. Záchranáři je dostali ven po šesti hodinách

V podzemí zůstali bez zranění, ale dostat je na povrch nebylo vůbec jednoduché. Záchranáři museli vytvořit speciální systém přívodu vzduchu a pracovat v extrémně náročných podmínkách.

25.05.2026 | Holštejn/ Jihomoravský kraj
REKLAMA
REKLAMA
Nedělní odpoledne 24. května 2026 přineslo mimořádně náročnou záchrannou akci v Moravském krasu. Krátce před 13. hodinou přijali hasiči informaci o skupině pěti speleologů, kteří potřebovali pomoc při výstupu z jeskyně Trativodná poblíž Holštejna na Blanensku.

Skupina prováděla v lokalitě výzkumnou činnost. Speleologové nebyli zraněni a nacházeli se přibližně 100 metrů od vstupu do jeskyně. Přesto se sami na povrch dostat nedokázali.

Nebezpečí představoval oxid uhličitý

Hlavním problémem nebyla vzdálenost od východu, ale podmínky v podzemí.

V části jeskynního systému mezi skupinou a vstupem se výrazně zvýšila koncentrace oxidu uhličitého. Právě ta znemožňovala bezpečný pohyb a představovala vážné riziko pro všechny osoby uvnitř.

Na místo proto okamžitě vyrazily jednotky Hasičského záchranného sboru společně se Speleologickou záchrannou službou České speleologické společnosti.

Do akce se zapojilo 80 záchranářů

Záchranná operace si vyžádala mimořádné nasazení sil a prostředků.

Celkem bylo povoláno 13 hasičských jednotek a specialisté Speleologické záchranné služby. Na místě zasahovalo přibližně 80 záchranářů.

Velkou výhodou bylo, že se nedaleko právě konal výcvik zaměřený na odčerpávání vody z jeskynních prostor. Některé jednotky tak mohly dorazit na místo během několika minut od vyhlášení poplachu.

V podzemí vznikla vzduchová cesta

Po průzkumu situace záchranáři vybudovali na desítky metrů dlouhé trase systém pro dopravu vzduchu k uvázlým speleologům.

Díky tomu mohli zasahující bezpečně pracovat v prostředí se zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého a postupně vyvádět jednotlivé osoby na povrch.

Pro případ komplikací byly navíc pomocí policejního vrtulníku dopraveny z Ostravy kyslíkové sebezáchranné přístroje z Hlavní báňské záchranné stanice.

Šťastný konec po šesti hodinách

Záchranáři postupně dostávali speleology z podzemí jednoho po druhém. Po výstupu si je vždy převzali zdravotníci, kteří kontrolovali jejich zdravotní stav.

Krátce po půl sedmé večer se podařilo vyvést na povrch i posledního člena skupiny.

Necelých šest hodin od oznámení události tak mohla být záchranná operace úspěšně ukončena.

Všech pět speleologů vyvázlo bez zranění.

Zásah v mimořádně náročných podmínkách

Podle členů Speleologické záchranné služby patřila akce mezi velmi náročné zásahy. Záchranáři pracovali ve stísněných podzemních prostorách, v členitém terénu a v prostředí s nebezpečně zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého.

Právě kombinace odbornosti hasičů, speleologických záchranářů a zdravotníků nakonec vedla k úspěšnému výsledku celé operace.


 

 
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: HZS Jihomoravského kraje
Autor fotografií: HZS Jihomoravského kraje - poskytnuto HZS ČR
Autor videí: HZS Jihomoravského kraje - poskytnuto HZS ČR
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
25.05.2026 Pět speleologů uvázlo v jeskyni. Záchranáři je dostali ven po šesti hodinách Náročná záchranná operace zaměstnala na Blanensku hasiče, speleology i zdravotníky. Pětice osob uvázla v jeskyni kvůli nebezpečně vysoké koncentraci oxidu uhličitého. Zobrazit článek
Z regionu
25.05.2026 Mladý muž nepřežil noční havárii. Auto skončilo po nárazu mezi stromy První hodiny neděle poznamenala na Uherskohradišťsku tragická dopravní nehoda. Osobní automobil sjel mimo silnici a narazil mezi stromy. Jedna osoba zemřela, druhá skončila v péči záchranářů. Zobrazit článek
Z regionu
25.05.2026 Pes uvízl ve skruži. Hasiči ho vytáhli z hloubky a vrátili majitelce Neobvyklý zásah zaměstnal hasiče na Královéhradecku. Do nezajištěné skruže spadl pes, který se bez pomoci nedokázal dostat zpět na povrch. Zobrazit článek
Z regionu
25.05.2026 Večerní střet dvou aut zaměstnal záchranáře. Dvě osoby skončily v péči zdravotníků Nedělní večer přinesl v Mostě dopravní nehodu dvou osobních automobilů. Na místo vyrazili hasiči, zdravotníci i policisté. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru