Při požáru haly v Holasicích byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

18.01.2020 | Holasice/ Jihomoravský kraj
Při požáru haly v Holasicích byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu

Pátek, 17. ledna 2020 – Desítky hasičských jednotek zasahovaly po celý den u požáru průmyslové haly v Holasicích na Brněnsku. Na místo byla povolána také těžká technika Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy. Škody se odhadují v řádech miliónů. Příčina vzniku požáru je v šetření. 

Třináct minut po šesté hodině ranní byl na operační středisko oznámen požár haly na okraji Holasic. Vzhledem k většímu počtu oznámení na tísňovou linku, vyhlásilo operační středisko druhý stupeň požárního poplachu. První jednotka hasičů byla na místě v 6.21hod. Hasiči se na začátku snažili zabránit rozšíření požáru na další objekty. Velitel zásahu povolal na místo chemickou laboratoř k měření nebezpečných zplodin hoření v ovzduší. Hasiči bojovali s plameny pomocí několika vodních proudů včetně výškové techniky. Zásah rozdělili na několik úseků. V okolí zřídili z hydrantů několik čerpacích stanovišť.

Požár se šířil meziprostory haly a ohrožoval administrativní část budovy. Hasiči se zaměstnanci firmy vynesli z nezasažené části objektu dokumenty a cenný majetek. Po osmé hodině požádal velitel zásahu o další jednotky. Operační středisko vyhlásilo třetí stupeň požárního poplachu. Od devíti hodin začal na místě pracovat štáb velitele zásahu.

Chemická laboratoř nenaměřila žádné nebezpečné koncentrace plynů v přilehlém okolí. Na místo byla povolána těžká technika Záchranného útvaru HZS ČR. Rypadlo bylo použito na rozebrání konstrukce haly. Hrozil totiž její pád na zasahující hasiče. V 9.47hod, se podařilo hasičům zabránit šíření požáru. Poté začala mnoha hodinová práce s dohašováním drobných ohnisek. V dopoledních hodinách došlo k propadení části střechy, kde hořelo.

Po poledni dorazila na místo těžká technika a hasiči ze Záchranného útvaru začali s postupným rozebíráním konstrukce. Halu zkontrolovala přivolaná statička. Ve večerních hodinách dokončili hasiči stržení střechy nad výrobní částí haly a pokračovali v úseku administrativy. Rozebírání konstrukcí ukončili o půl osmé večer.

U požáru dřevovýroby s lakovnou zasahovala dopoledne necelá stovka hasičů z dvaceti dvou jednotek. V odpoledních hodinách zůstalo na místě 13 jednotek se čtyřiceti hasiči. V noci z pátku na sobotu bude nad požářištěm dohlížet místní dobrovolná jednotka. Zítra v dopoledních hodinách bude zásah ukončen.

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje