Rychlá akce hasičů zachránila srnku a psa
Během sobotního dne proběhly dva zásahy, při kterých hasiči zachránili ohrožená zvířata. Nejprve byla vyproštěna srnka uvízlá v bahně, následně pes schovaný pod hromadou dřeva. Obě záchrany proběhly úspěšně a zvířata se vrátila do bezpečí.
01.03.2026 | Jihomoravský kraj
Sobota 28. února 2026 přinesla hasičům dva zásahy, které ukázaly jejich rychlost, zkušenosti a citlivý přístup k přírodě. Obě situace zahrnovaly ohrožená zvířata, která potřebovala okamžitou pomoc. Díky pohotové reakci se je podařilo bezpečně vyprostit.
Popis události
První zásah se týkal srnky uvízlé v bahně vodního toku v Břeclavi. Hasiči si nasadili ochranné obleky a opatrně vstoupili do náhonu. Díky koordinované práci se zvíře podařilo dostat na břeh, kde bylo v pořádku a mohlo se vrátit do volné přírody.
Krátce poté byla jednotka povolána do lesa u obce Vranovice, kde se pod hromadou dřeva schovával pes. Pomocí pily hasiči postupně odstranili překážky a zvíře vylákali na volné prostranství. Pes byl vystrašený, ale nezraněný. Jeden z hasičů si odnesl drobný „památeční“ kousanec, který dodal situaci lehký úsměvný závěr.
Místo události
První zásah proběhl v Břeclavi a druhý u obce Vranovice. Informace poskytlo Hasičský záchranný sbor České republiky.
Příčiny a vyšetřování
Obě situace vznikly náhodně a zvířata se dostala do obtížné polohy. Hasiči upozorňují na zvýšenou opatrnost při pohybu v blízkosti vodních toků a hromad dřeva či jiných stavebních materiálů v lese. V případě ohrožení zvířat je vždy vhodné zavolat profesionály.
Dopad a prevence
Zásahy připomínají, jak křehká je příroda a jak důležitá je citlivost k životu zvířat. Každý pohyb v lese nebo u vodních toků může ovlivnit život divokých i domácích zvířat. Profesionální a rychlá reakce může zachránit životy a snížit stres zvířat.
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: HZS Jihomoravského kraje
Autor fotografií: HZS Jihomoravského kraje - poskytnuto HZS ČR