Shoda nešťastných náhod vedla k výbuchu v rodinném domě

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

26.12.2021 | Předklášteří/ Jihomoravský kraj
Shoda nešťastných náhod vedla k výbuchu v rodinném domě

Pátek, 24. prosince 2021 - Zapálení svíčky, její ponechání bez dozoru a shoda nešťastných náhod vedly až k výbuchu v rodinném domě. Výbuch byl natolik silný, že poškodil statiku domu. Ten jsme museli na doporučení přivolaného statika stabilizovat. Na zásahu, který trval přes tři hodiny, se podílely čtyři jednotky PO. 

V deset hodin večer jsme na tísňové lince přijali zprávu o požáru v předsíni rodinného domu v obci Předklášteří. Při příjezdu první jednotky na místo události  jsme zjistili, že došlo k výbuchu několika sprejů. Pravděpodobně se jednalo o laky na vlasy a osvěžovače vzduchu.

Velitel zásahu si na místo vyžádal statika a další síly a prostředky potřebné pro stabilizaci budov. Dle doporučení statika jsme provedli zapažení jedné obvodové stěny a podepření stropní konstrukce.

Velmi pravděpodobnou příčinou vzniku požáru je nedbalost při zacházení s otevřeným plamenem, konkrétně ponechání zapálené svíčky bez dozoru. Od svíčky došlo k zapálení dřevěného obložení, k nahřátí sprejů a k následnému výbuchu.

Škoda způsobená požárem a následným výbuchem je vyčíslena na 300 000 Kč, uchráněné hodnoty jsou cca dva miliony korun.

Tak jako každý rok nabádáme zejména v období vánočních svátků k velké obezřetnosti při zacházení s plamenem. V žádném případě nenechávejte zapálené svíčky bez dozoru. Ostatně i na toto téma pojednává článek „Vánoce mají být svátky klidu, míru a pohody, avšak mnohdy končí zejména neopatrností tragicky!“ z 15. prosince 2021.

David Jirouš | HZS JmK


Zdroj: HZS Jihomoravského kraje