Silný vítr přinesl více zásahů

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

05.12.2020 | Jihomoravský kraj
Silný vítr přinesl více zásahů

Pátek, 4. prosince 2020 - Již druhý den nás zaměstnávají rozmary počasí. Zatím co včera to byl sníh a sním spojené dopravní nehody, dnes to byl silný vítr. 

Během dnešního dne (vztaženo k 22. hod.) jsme vyjížděli k 101 událostem. Víc než polovina zásahů byly technické pomoci (64), z toho v 45 případech jsme odstraňovali stromy (spadené, nalomené, vyvrácené, nahnuté). V jednom případě jsme pomocí nastřelovací pistole připevňovali střešní krytinu.
Nejvíce události v souvislosti s větrem bylo na Blanensku (22). Až by se dalo říct tradičně. Pouhý jeden spadený strom byl na Znojemsku.
Jednou z pracovních verzí je, že pád stromu nepřímo způsobil výbuch v rodinném domě v obci Suchov na Hodonínsku. Pád stromu přerušil elektrické vedení, což způsobilo zastavení oběhového čerpadla u tepelného výměníku v krbové vložce. Voda ve výměníku se přehřála a došlo k fyzikálnímu výbuchu.  Těžce zraněnou osobu transportoval vrtulník do jedné z brněnských nemocnic. My jsme dle doporučení statika provedli statické zajištění domu pomocí výdřevy a objekt předali Policii ČR. 

David Jirouš | HZS JmK
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje