Silný vítr výrazně navýšil počet výjezdů

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

31.01.2022 | Jihomoravský kraj
Silný vítr výrazně navýšil počet výjezdů


Neděle 30. ledna 2022 – Od rána se díky silnému větru začaly množit výjezdy k popadaným stromům. Hasiči zasahovali v celém kraji u několika stovek událostí. 


Statistika výjezdů do 18.30 hod. 

 

 

Typy událostí 

Počet událostí 

Odstraňování stromů 

241 

Odstraňování nebezpečných stavů 

58 

Dopravní nehody 

CELKEM 

301 

 

Okres 

Počet událostí 

Blansko 

107 

Brno-město 

31 

Brno-venkov 

72 

Břeclav 

21 

Hodonín 

Vyškov 

30 

Znojmo 

31 

Naše operační středisko během dnešního dne zažilo nápor událostí. Celkem vyslalo jednotky k více než 300 zásahům, které měly souvislost se silným větrem.  Průměrný počet výjezdů se pohybuje kolem 250 za celý týden. Je tedy zřejmé, že dnes šlo o výrazně nadprůměrný stav.  

Jak je ze statistiky patrné, nejčastěji zasahovaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů při odstraňování popadaných stromů. 

V několika desítkách případů ale také odstraňovaly tzv. nebezpečné stavy. Často se jednalo o poškozené střešní krytiny a jiné uvolněné předměty.  

Ve dvou případech vyjely jednotky k dopravním nehodám, které měly souvislost se silným větrem. První se odehrála ráno u obce Valchov na Blanensku, kde osobní vůz narazil do popadaných stromů na silnici. Záchranná služba ošetřila jednoho muže o odvezla jej do nemocnice. Druhá událost se stala před polednem poblíž obce Lanžhot na Břeclavsku. Vlak se tam střetl se stromem a doprava musela být zastavena. Událost se obešla bez zranění.  
 

Provizorní oprava střechy - Bučovice (5).jpg


Hasičský záchranný sbor neeviduje škody, které nesouvisí s požáry, přesto je patrné, že dnes ke škodám na majetku došlo. Ve Znojmě jsme například zasahovali u popadaných okapů a střešní krytiny. Materiál poškodil zaparkovaná auta. Škody jsou evidentní také na poškozených střechách. Pomáhali jsme provizorně opravit střešní krytinu např. v obcích Bučovice, Mutěnice, Veselí nad Moravou, ale také v Brně nebo v obci Suchov na Hodonínsku.  

V podvečer se situace začala uklidňovat a hasiči vyjíždějí k událostem již v mnohem menší míře.

 

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK 

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje