Složky IZS procvičovaly zásah u nehody letounu

HZS Jihočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

24.03.2017
Složky IZS procvičovaly zásah u nehody letounu

Na brněnském letišti se ve čtvrtek, 23. březena  2017 uskutečnilo cvičení složek IZS. Ověřilo připravenost na případný požár letadla. Akce se účastnilo téměř čtyřicet hasičů.
31707.jpg

Námětem cvičení byl střet letounu L410 s letištním autobusem. Při nárazu se zlomilo pravé křídlo a začalo unikat palivo. Vlivem zajiskření kovových částic vznikl požár. Ohlášen byl ve 13 hodin.

K nehodě ihned vyjeli hasiči brněnského letiště. K místu vyrazily také jednotky HZS Jihomoravského kraje z brněnských stanic Líšeň, Lidická, BVV a také z Pozořic. Povolána byla i jednotka HZS podniku SŽDC.
31700.jpg

Hasiči po příjezdu na místo zahájili ochlazování pravé části trupu letadla a levého boku autobusu. Vytvořili průzkumné skupiny, které v dýchacích přístrojích vnikly do letounu a pátraly po cestujících. Podobný postup probíhal i uvnitř autobusu. Hasiči a příslušníci dalších zasahujících složek vynášeli zraněné ven do bezpečného prostou, kde následovalo jejich třídění posádkami ZZS podle závažnosti poranění. Při nehodě zemřel jeden cestující z letadla a 50 osob se zranilo. Celkem v obou prostředcích cestovalo 66 lidí.

31705.jpg

Na místě zasahoval také posttraumatický tým hasičů v čele s psychologem HZS Jihomoravského kraje. 

Cvičení trvalo přes hodinu. Jeho cílem bylo ověření činností při mimořádné události s větším počtem cestujících. Nacvičila se souhra všech zasahujících složek a fungování štábu velitele zásahu. Zasahující se také seznámili s problematikou zásahu v areálu brněnského mezinárodního letiště.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK