Tragická nehoda na dálnici D2

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

18.07.2023 | D2/ Jihomoravský kraj
Tragická nehoda na dálnici D2

Pondělí, 17. července 2023 - K nehodě dvou autobusu na dálnici D2 ve směru do Brna jsme vyslali celkem 15 jednotek hasičů. Několik cestujících museli hasiči vyprostit a pomáhali záchranné službě při ošetřování celkem 77 zraněných. Nehodu na 5. kilometru u Rebešovic nepřežil jeden z řidičů.

O nehodě s větším počtem zraněných jsme byli informování před půl čtvrtou odpoledne. První jednotka byla u nehody za deset minut. Cestu k nehodě místy komplikovali neukáznění řidiči, kteří netvořili záchrannou uličku před nehodou.

Na místě jsme museli vyprostit 12 lidí z autobusů, pomohli jsme roztřídit a ošetřit všechny účastníky nehody. Hasiči také pomáhali s transportem zraněných do vozidel a vrtulníků záchranné služby.

K nehodě jsme vyslali také vrtulník Letecké služby Policie ČR s hasiči - leteckými záchranáři, s výbavou na vyprošťování z havarovaných vozidel. Pro lehce zraněné jsme vyžádali na převoz autobus Dopravního podniku města Brna a přijel rovněž i náš evakuační autobus. Z operačního střediska přijeli příslušníci linky 112 k překladu do angličtiny. Na místě se totiž nacházela řada cizojazyčných účastníků nehody. K události také dorazila naše psycholožka k poskytnutí první psychické pomoci.

Jednotky s předurčeností ochrany obyvatelstva postavily stany na třídícím stanovišti a v koloně před nehodou rozdaly na 400 lahví s vodou.

Hasiči zajistili prostor proti vzniku požáru a zasypali uniklé provozní náplně. Z kabiny jednoho autobusu vyprostili tělo zemřelého řidiče.

Současně na operačním středisku vzniklo informační centrum pro rodinné příslušníky a blízké zraněných osob. Telefonní číslo na toto centrum je  +420 950 640 000.

V 18:43 jsme zásah ukončili. Při našem odjezdu zůstal směr dálnice D2 na Brno uzavřený a Policie ČR pokračoval ve vyšetřování.

U nehody se osvědčila nastavená spolupráce se záchrannou službou a Policií ČR. Společné postupy u obdobných situací pravidelně nacvičujeme. Naposledy tomu bylo na Vyškovsku v květnu letošního roku.

Jaroslav Mikoška a Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje