Neděle, 4. května 2025, se v Znojmě stala den, který obyvatelé jednoho bytového domu na Masarykově náměstí rozhodně neplánovali zapomenout. Hasičské a záchranářské složky byly přivolány k nečekanému a nebezpečnému incidentu, který si vyžádal evakuaci, technické zásahy a dlouhé hodiny intenzivní práce. Tento dramatický zásah, který trval celých třináct hodin, ukázal nejen sílu pohotovosti záchranných složek, ale i nečekanou sílu komunity v těžkých chvílích.
V ranních hodinách, konkrétně v 4:30, vyjeli hasiči ze stanice Znojmo a dobrovolná jednotka z nedalekých Suchohrdel k požáru, který se ukázal být mnohem složitější, než by se na první pohled zdálo. Není totiž každodenní záležitostí, aby v obytném domě došlo k propadnutí části podlahy, a to ještě v bytě, kde se nacházeli lidé. Tento závažný technický problém nastal v jednom z pokojů bytu, který se nacházel ve druhém patře historického bytového domu.
Na místo události dorazili hasiči okamžitě. Jejich úkolem bylo zajistit bezpečnost obyvatel domu, kteří se v panice ocitli v nebezpečné situaci, a provést evakuaci. V bytě se nacházeli tři lidé. Naštěstí se nikdo z nich nezranil, a to i díky rychlé reakci obyvatel, kteří okamžitě opustili místo incidentu, jakmile si všimli, že podlaha je nestabilní.
Evakuace celého domu nebyla jednoduchá. Vzhledem k povaze konstrukce pavlačového domu, který je pro Znojmo charakteristický, bylo potřeba evakuovat celkem 27 lidí. Obyvatelé, kteří se ocitli na ulici v ranní mlze, sledovali v napětí a s obavami, jak se situace bude vyvíjet. Nikdo nevěděl, jak závažná škoda může být, nebo jestli se podlaha nezhroutí i v dalších bytech. Ve vzduchu panovalo napětí, jaké zažívají lidé při hrozbě ztráty domova.
Po přistavení potřebné techniky na místo události začal tým specialistů provádět důkladnou prohlídku celého domu. Když na místo dorazil statik, který měl za úkol posoudit bezpečnost objektu, uklidnil všechny přítomné. Podle jeho vyjádření se strop ve zmíněném bytě nacházel v havarijním stavu, ale zbytek domu byl stabilní. To přineslo úlevu nejen evakuovaným obyvatelům, ale i záchranným složkám, které začaly intenzivně pracovat na odstranění následků nehody.
Zatímco statik a další odborníci pečlivě analyzovali situaci, hasiči začali provádět technické zásahy. Podlaha, která se v některých místech propadla, byla zajištěna pomocí podpěr a dalšího potřebného materiálu, aby se zabránilo dalšímu poškození. Celý byt byl následně pečlivě vyklizen. Bylo nutné vyjmout veškerý nábytek a osobní věci, které by mohly zůstat poškozeny v případě, že by došlo k dalšímu propadu.
Na místo byl povolán i tým specialistů, kteří se podívali na možné příčiny nehody. Podle prvních zjištění šlo o problémy s nosnými konstrukcemi, které byly oslabené v důsledku staršího věku budovy a dlouhodobé vlhkosti v některých částech domu. Tento incident tak nejen upozornil na technické problémy starších bytových domů, ale i na potřebu pravidelných kontrol a renovací.
Kromě toho, že byl zajištěn byt, na němž se nehoda stala, pokračovaly záchranné složky v monitorování stabilit a bezpečnosti ostatních bytů v domě. Všechny byty, které nebyly přímo zasaženy propadnutím podlahy, byly pečlivě prozkoumány, aby se ověřilo, že nehrozí žádné nebezpečí. Jakmile byl statik opětovně konzultován a potvrdil, že dům je v bezpečném stavu pro návrat obyvatel, byla evakuace zrušena. Obyvatelé mohli v 10 hodin dopoledne opět vstoupit do svých domovů.
Nicméně, záchranné složky se na místě zdržely i nadále. Bylo nutné dokončit zajištění domu, vyklidit veškerý materiál z poškozeného bytu a připravit ho na bezpečný výstup. Celý proces vyklízení a zabezpečení budovy si vyžádal značné úsilí. V mezičase se hasiči starali o to, aby se zachovala bezpečnost nejen pro zasažené obyvatele, ale i pro případné kolemjdoucí, kteří mohli být ve chvíli incidentu v blízkosti.
Celý zásah skončil až v 18:11, kdy se všechny záchranné jednotky vrátily zpět na své základny. Po více než dvanácti hodinách od vyhlášení poplachu, se všechny složky mohly považovat za úspěšně dokončené. Pro zasažené obyvatelé začal nový den, kdy jejich domov již nebyl v ohrožení, ale přesto, pro některé, zůstalo mnoho otazníků, zda budou muset v budoucnu čelit dalším podobným situacím.
Zásah v Znojmě ukázal nejen na důležitost okamžité reakce a profesionality záchranných složek, ale i na to, jak nezbytné je mít pro podobné situace připravené postupy a technické vybavení. Bez nich by se situace mohla vyvinout jinak a s dalekosáhlejšími následky. Tento dramatický den však nakonec skončil dobře – s bezpečím pro všechny obyvatele a s jistotou, že technické a lidské schopnosti zvládly i tento náročný zásah.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Jihomoravského kraje