V Blučině na Brněnsku se přiotrávilo pět lidí oxidem uhelnatým. Oxid uhelnatý není dobré podceňovat, kontrola kotlů je nezbytná

HZS Jihomoravský kraj/Žhavé aktuality/ Z regionů

28.09.2017
V Blučině na Brněnsku se  přiotrávilo pět lidí oxidem uhelnatým. Oxid uhelnatý není dobré podceňovat, kontrola kotlů je nezbytná
V Blučině na Brněnsku se 27.září 2017  odpoledne přiotrávilo pět lidí oxidem uhelnatým. Hasiči museli dům odvětrat. Dva obyvatele vynesli. Je to v posledních dnech již druhý takový případ.
Jednotka ze stanice Židlochovice dnes od 17.30 hodin zasahovala v rodinném domě v Blučině. Na místo si hasiče vyžádala posádka záchranné služby, která detekovala zvýšené množství oxidu uhelnatého. Hasiči již u vstupu do domu naměřili nebezpečné koncentrace tohoto plynu. Uvnitř byla situace ještě horší, a proto bylo nutné použít dýchací přístroje.
Hasiči pomohli záchranné službě při ošetřování nadýchaných osob. Poskytli kyslík a jednoho muže a jednu ženu museli z objektu vynést. Současně dům odvětrávali, zastavili plyn a měřili koncentrace. Únik oxidu uhelnatého byl z kotle umístěného ve sklepě domu.
Celkem se nebezpečného plynu nadýchali dva muži, dvě ženy a jedno dítě. O všechny se postaraly posádky záchranné služby a po nezbytném ošetření je transportovaly do nemocnic.
V poslední době je to druhý případ otravy oxidem uhelnatým.  Před pár dny zasahovali hasiči v Brně u podobné události, kdy však jedna osoba na místě zemřela.
Upozorňujeme proto, že je nutné, aby plynové kotle pravidelně kontrolovala způsobilá osoba. Stejně tak kouřovod a komínové těleso. V místnostech s plynovým kotlem je nezbytné větrat. Doporučujeme také instalovat detektory oxidu uhelnatého. Tento plyn je velmi nebezpečný, protože na sebe neupozorní ani zápachem ani barvou. Příznaky otravy navíc lidé mohou zaměnit s „obyčejnou“ nevolností.
 Mone_zdroje_Oxidu_uhelnateho.jpg
 
Zdroj:
Jaroslav Mikoška
firebrno.cz
Foto: HZS Jihomoravského kraje