V Brně unikla voda do podzemí

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

25.04.2021 | Brno/ Jihomoravský kraj
V Brně unikla voda do podzemí

Sobota, 24. dubna 2021 - Masivní únik vody do podzemních kolektorů ve středu Brna zaměstnal několik desítek hasičů. Čerpání vody bude trvat minimálně desítky hodin. 

Krátce před půl devátou jsme vyslali jednotky na ulici Ponávka v Brně, kde mělo dojít k významnému úniku vody do podzemního kolektoru. Průzkumem a konzultací se zaměstnanci vodáren a technických sítí hasiči zjistili, že voda je v prostoru kolektorů v délce několika stovek metrů a odhadem se jednalo o několik tisíc kubíků vody.  

Kolektory jsou v místě přibližně 35 metrů pod povrchem země, což výrazně limitovalo výběr vhodných čerpadel pro danou situaci. Hasiči nakonec vodu odčerpávali ze dvou míst vzdálených asi 600 metrů.  

Energetici zajistili odpojení vysokonapěťových rozvodů v podzemí a zaměstnanci vodáren zastavili přívod vody. Čerpání se ukázalo jako efektivní, nicméně hladina klesala jen velmi pomalu.  

Před 17. hodinou jednotky činnost na místě ukončily. Žádné bezprostřední ohrožení již na místě není. V dalším čerpání budou pokračovat zaměstnanci Technických sítí Brno.  

Na celé akci se podílelo 11 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.  

Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS JmK

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje