Z kamionu po nehodě unikla nafta na dálnici D1

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

19.12.2017
Z kamionu po nehodě unikla nafta na dálnici D1

V pondělí, 18. prosinec 2017, jednotky hasičů Jihomoravského kraje zasahovaly u nehody kamionu na dálničním sjezdu D1 na 190. km ve směru na Prahu. Řidiče bylo nutné vyprostit. Následovalo zajištění návěsu a opatření související s únikem nafty do vodoteče. 
34627.jpg

Dálnice D1 zůstala po nehodě průjezdná. Přesto se vytvořila mnohakilometrová kolona, ve které řidiči opět nedokázali vytvořit záchrannou uličku. Opakovaně proto apelujeme na řidiče, aby při příjezdu do kolony nechali mezi pruhy min. 3 metry širokou uličku a především ji po průjezdu zasahujících složek opět neuzavírali, což byl i dnešní případ. Stejně tak platí, že uličku je nutné vytvořit již při příjezdu do kolony. Vytváření uličky až v době příjezdu zásahových vozidel značně zdržuje a komplikuje cestu na místo, kde jsme potřeba, říká tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoško.

34624.jpg
U nehody zasahovaly hasičské jednotky ze stanic BVV, Starý Lískovec, Lidická, Líšeň a dobrovolní hasiči ze Starého Lískovce.  Po příjezdu hasičů krátce před 16. hodinou bylo prvořadým úkolem zajistit vyproštění zraněného řidiče zahraničního kamionu.  To se podařilo bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení.

Dále bylo nutné zajistit návěs kamionu proti převrácení. Souprava totiž zůstala po nehodě mimo dálnici ve svahu nad vodotečí mezi dálničním sjezdem a tělesem dálnice. Hasiči zjistili, že nehodou došlo k poškození nádrže a do půdy a vodoteče uniklo přibližně 350 litrů nafty.

Velitel zásahu rozhodl o jímání uniklé nafty ve vodoteči a to na obou stranách dálnice. Na místo přijela také pracovnice odboru životního prostředí pro konzultaci následného postupu likvidace nafty. Po půl sedmé byla vodoteč po propláchnutí vodou a sběru kontaminovaného sorbentu čistá.

Překládku nákladu kamionu a jeho vyproštění bude v následujících hodinách řešit specializovaná firma. Hasičské jednotky ukončily činnost na místě zásahu krátce po 19. hodině.  Sjezd na 190. kilometru byl v době odjezdu jednotek stále uzavřen.


 

Zdroj:

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz

Foto: HZS Jihomoravského kraje

 

FOTOGALERIE