Hasiči provedli desinfekci části chebské nemocnice

HZS Karlovarský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

08.05.2020 | Cheb/ Karlovarský kraj
Hasiči provedli desinfekci části chebské nemocnice

Použitý byl speciální přístroj, který mají k dispozici kolegové z Ostravy 

Na žádost hejtmana Karlovarského kraje připravili hasiči objektovou desinfekci části areálu nemocnice v Chebu. Takto rozsáhlou desinfekci prostorů zatím nikde hasiči nedělali. Využili tak zkušeností kolegů z Jihomoravského kraje a Moravskoslezského kraje, kteří podobou činnost již prováděli. Kolegové z Moravskoslezského kraje mají k dispozici generátory desinfekce, přístroj s označením swinghof SN 50, který tlakem rozprašuje desinfekci ve formě aerosolu. Tyto kapénky dokážou zaplnit celý prostor, který je nutný desinfikovat. Tento postup vyžaduje, aby prostory určené pro očistu byly bez osob, nemocnice tak musela dva pavilony vyprázdnit. Podařilo se přesunout všechny pacienty do okolních nemocnic či propustit z léčení domů, ve čtvrtek dopoledne tak bylo možné zahájit samotný zásah. Skupina hasičů z Moravskoslezského kraje doplněna o kolegy hasičů ze stanic Cheb a Sokolov postupně v ochranných oblecích vydesinfikovala všechna určená patra tří areálů nemocnice, bylo nutné aplikovat aerosol do všech prostorů. Desinfekce několik desítek minut po aplikaci působí, po odvětrání je možné opět prostory nemocnice normálně používat. Práce na desinfekci pokračovaly celý den, kdy se podařilo aplikovat desinfekční aerosol do všech určených prostorů. Ve večerních hodinách byla dokončena očista pavilonů A, B a C. Po odchodu zasahujících hasičů z místa desinfekce bylo nutné všechny důkladně dekontaminovat, včetně zachytávání vody používané na dekontaminaci. Po celou dobu zásahu byly na místě společně s hasiči také zástupce karlovarské krajské nemocnice, pod kterou nemocnice v Chebu spadá, a také zástupci hygienické stanice.
Zdroj: HZS Karlovarského kraje

Čtyřčlenný tým příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) dekontaminuje od čtvrtečního rána (7.5.2020) dva pavilony Nemocnice v Chebu kvůli zvýšenému výskytu koronaviru Covid-19, a to pomocí čtyř generátorů horkého desinfekčního aerosolu. Jde o pavilon s nemocnými koronavirem Covid-19 a další pavilon, kde je především zázemí zdravotníků, například kanceláře a jídelna. Spolupracuje s nimi dvacítka kolegů z HZS Karlovarského kraje.

Hasiči z HZS MSK byli požádáni o výpomoc štábem HZS Karlovarského kraje jednak kvůli kvalitnímu vybavení, které pořídil Moravskoslezský kraj, ale také kvůli bohatým zkušenostem. V uplynulých dvou měsících příslušníci HZS MSK dekontaminovali ostravský Domov pro seniory IRIS, několik hasičských stanic a služeben ostatních složek IZS na různých místech Moravskoslezského kraje.

Hasiči předpokládají, že by mohli dekontaminaci vybrané části chebské nemocnice ukončit ještě ve čtvrtek. Část nemocných zůstala v izolaci na svých lůžkách, nenakažení pacienti byli převezeni do nemocnic v Karlových Varech a Sokolově. Všechny zaměstnance chebské nemocnice i jejich rodiny nyní čeká testování.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje