I druhý den nelze vyloučit, že pod závalem v opuštěném objektu v Mariánských Lázních nejsou žádné osoby

HZS Karlovarský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

08.01.2018 | Mariánské Lázně
I druhý den nelze vyloučit, že pod závalem v opuštěném objektu v Mariánských Lázních nejsou žádné osoby

aaa-(1).jpg
Druhý den pokračuje zásah v Mariánských Lázních, kde se propadl strop v jedné z částí nepoužívaného bývalého hotelu Kavkaz 
ViewImage-aspx-(1).jpg

Úkolem hasičů při zásahu v Mariánských Lázních je vyloučit, zda se pod závalem suti nenachází žádné osoby. V neděli krátce před druhou hodinou odpoledne přijali hasiči informaci o spadlém stropu v objektu opuštěného hotelu Kavkaz. Hned po příjezdu na místo bylo zřejmé, že se jedná o dlouho nevyužívaný objekt, který je ve velmi špatném technickém stavu. S ohledem na riziko dalšího zřícení částí poškozené budovy nebylo možné provést fyzický průzkum místa závalu, případně odklízení trosek.
dddc-(1).jpg

K události tak byli povoláni kynologové se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání obětí ze sutin. Zároveň byl vyžádán na místo i tým z Prahy, který se specializuje na podobné zásahy. Jedná se o USAR tým (Urban search and rescue). Ten provedl průzkum s použitím šterbinové kamery a také echolokátorů. Zároveň na místě řešil možnosti provedení stabilizace poškozené budovy pro další zásah. S ohledem na posouzení stavu budovy statikem nadále nemohli záchranáři vstoupit dovnitř do místa závalu, průzkum mohli provést pouze záchranářští psi. Přivoláni byli kynologové z Karlových Varů, Klášterce, Prahy a Mostu.

qqq-(1).jpg

Čtyři z pěti psů, kteří místo závalu prohledali, označili shodně jednu část místa zásahu. Podle tohoto označení je možné, že pod sutí jsou zavalené osoby. Hasiči se pokusili z označeného místa odstranit část suti, zároveň prozkoumávali prostor pod místem závalu.

Sondy ale v průběhu noci ukázaly, že stále dochází k pohybu části budovy a k dalším malým sesuvům, průzkumné práce tak musely být přerušeny. Po dohodě s majitelem objektu je nyní nutné zajistit stabilitu objektu, aby se minimalizovalo riziko dalšího zřícení částí stěn a stropů, teprve poté bude možné odvézt veškerou suť a dokončit průzkum a vyhledávání možných osob v závalu.
a-(1).jpg

Přímo na místě jsou připraveni i hasiči ze Záchranného útvaru Hlučín s těžkou technikou včetně takzvaného sacího bagru pro odklízení suti. Předpoklad trvání zásahu je několik následujících dní, po tuto dobu bude omezený pohyb osob v okolí hotelu Kavkaz.
DD-(1).jpg

Na místě dosud zasahovali a stále zasahují hasiči z profesionálních a dobrovolných jednotek z Mariánských Lázní, Chebu, Karlových Varů, Sokolova, chemických závodů v Sokolově, Teplé, Plané, Dolního Žandova, Drmoulu, členové USAR týmu z Prahy a Záchranný útvar Hlučín.

 

 

Zdroj:

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj

Foto: HZS Karlovarský kraj

FOTOGALERIE