Na zahradu někdo vylil větší množství rtuti

HZS Karlovarský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

15.10.2018
Na zahradu někdo vylil větší množství rtuti
vystraha-3.jpg
K nálezu neznámé látky, pravděpodobně rtuti, zavolali 14.10. 2018 uživatelé zahrady v karlovarské městské části Doubí hasiče a policii. Jednotka hasičů ze stanice Karlovy Vary na místě potvrdila, že se jedná o větší množství rtuti na trávníku zahrady.

ViewImage.jpg

Kuličky rtuti byly na ploše zhruba 10 krát 20 metrů. Hasiči označili přímo místa, kde byla rtuť vylitá, odebrali vzorky a vymezili také celou zónu nálezu nebezpečné látky. Na místo povolali zástupce odboru životního prostředí a vodoprávního úřadu.

ViewImage-(4).jpg

Takto velké množství rtuti nebylo v možnostech hasičů sebrat, likvidace látky tak byla předána do kompetence karlovarského magistrátu. Není vyloučeno, že bude nutné kontaminovanou zeminu na celé ploše zahrady odbagrovat.

inorma2.jpgRtuť je toxický kovový prvek. Slouží jako součást slitin (amalgámů) a jako náplň různých přístrojů, například teploměry či barometry. Je jediným z kovových prvků, který je za normálních podmínek kapalný. Rtuť se rovněž řadí mezi velice toxické látky. Jak se nebezpečná látka na zahradu dostala, řeší policie.

Zasahující jednotky:
HZS Karlovy Vary (CAS 20 Scania, TA CH Iveco)
 
 
Zdroj:

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj 
Foto: HZS Karlovarský kraj

FOTOGALERIE