Pod dívkou se probořil led, hasiči ji zachránili

HZS Karlovarský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

14.02.2023 | Ostrov/ Karlovarský kraj
Pod dívkou se probořil led, hasiči ji zachránili

Zásah s úspěšným koncem mají za sebou hasiči v Ostrově na Karlovarsku 

K záchraně osoby probořené na zamrzlém rybníku Velký Borek v Ostrově na Karlovarsku vyjížděli hasiči v pondělí v půl páté odpoledne. Dvě nezletilé dívky se zde rozhodly při venčení psa vstoupit na zamrzlou ledovou plochu rybníka. Led ale nebyl dostatečně pevný a pod jednou dívkou se probořil. Svědek události okamžitě vše nahlásil na tísňovou linku 112 a na místo vyjeli hasiči ze dvou jednotek.

Na místě byli hasiči za deset minut od ohlášení. Jeden z hasičů v obleku na záchranu z vody a zajištěný lanem se rychle dostal k dívce, kde ji držel, aby se nedostala od hladinu. Dvě skupiny hasičů pak postupovaly ze dvou stran po ledu i se záchrannými prostředky.

Během necelých pěti minut byla dívka v záchranném člunu hasičů, který na laně hasiči společně s policisty přitáhly ke břehu. Už ve člunu se hasiči začali starat o tepelný komfort dívky, na břehu si zachráněnou dívku převzala posádka záchranné služby.

Během záchrany se pod většinou zasahujících hasičů také probořil led, všichni byli nejen vybaveni speciálními obleky pro práci na vodě, ale také zajištěni a vycvičeni na pohyb na zamrzlé a propadající se ledové ploše, všichni se tak bez potíží dostali na břeh.

Počasí posledních dní je značně kolísavé a střídají se mínusové a plusové teploty. Ledové plochy nejsou dostatečně promrzlé tak, aby led měl sílu na to, aby udržel pohyb osob po zamrzlých hladinách.

Vstupovat na zamrzlé vodní plochy je velmi rizikové a velmi reálně hrozí, že se bude opakovat situace, jako v Ostrově.

Na led by neměl nikdo pouštět ani samotná zvířata například při venčení, i jim hrozí proboření a následně při pokusu o záchranu svých zvířecích mazlíčků hrozí proboření i jejich majitelům.


Zdroj: HZS Karlovarského kraje