U Žlutic hořel lesní porost, který omezil provoz na železnici

HZS Karlovarský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

07.04.2019
U Žlutic hořel  lesní porost, který omezil provoz na železnici
pozarohen-les2.jpg
V sobotu, 6.dubna 2019m  odpoledne vyjížděli hasiči k hlášenému požáru lesního porostu nedaleko Žlutic. Na místě probíhala těžba dřeva, požár zasáhl prostor po těžbě, hořely zbytky dřeva, oheň se vlivem větru šířil i na stromy kolem místa těžby.

ViewImage-(10).jpg

Velitel zásahu si okamžitě po příjezdu na místo vyžádal další posilové jednotky a rovnou požádal i o letecké hašení. Plamenné hoření zasáhlo plochu zhruba tří hektarů, navíc v nepřístupném terénu. Zároveň zdroj vody pro hašení byl daleko od místa požáru a bylo tak nutné zřídit kyvadlovou dopravu.

ViewImage-(11).jpg

Na místě požáru museli hasiči natáhnout velké množství hadic, teprve se zahájením hašení z vrtulníku začali hasiči dostávat požár pod kontrolu. V blízkosti požáru je železniční trať, hasiči tak informovali dispečera Českých drah o zakouření tratě, požádali také o sdělení časů, kdy místem požáru budou projíždět vlaky.

ViewImage-(12).jpg

Během hasebních prací České dráhy snížily v místě události rychlost projíždějících vlaků. Hašení probíhalo až do večerních hodin. Poté se většina jednotek vrátila na základny, na místě zůstaly přes noc tři jednotky na kontrolu místa požáru. V ranních hodinách požádal velitel o vyslání dalších cisteren, stále hasiči na ploše požářiště nalézají místa, která je nutné důkladně prolít vodou.

ViewImage-(13).jpg

Zásah tak bude pokračovat minimálně celou neděli. Podle majitele nevznikla při požáru škoda, vyšetřovatel požárů určil jako příčinu nedbalost.

V průběhu zásahu kvůli náročnosti likvidace a kvůli nasazení velkého počtu jednotek včetně mezikrajské výpomoci byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

hasic2.jpgZasahující jednotky:
HZS Toužim (CAS 20 T815)
HZS Sokolov (týlový kontejner)
HZS Karlovy Vary (CAS 30 T815-7)
VHJ Hradiště (CAS 32 T815)
JSDH Bochov (CAS 32 T148)
JSDH Útvina (CAS 32 T148)
JSDH Chyše (CAS 20 Man, DA)
JSDH Toužim (CAS 32 T815)
JSDH Štědrá (CAS 15 Man)
JSDH Žlutice (CAS 20 T815)

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj   - Foto: HZS Karlovarský kraj