V Karlovarském kraji těžký sníh láme a vyvrací stromy, situace trvá už týden

HZS Karlovarský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

14.01.2019
V Karlovarském kraji těžký sníh láme a vyvrací stromy, situace trvá už týden

snih2.jpgSněžení, někdy v kombinaci s deštěm, způsobuje padání stromů na komunikace. Těžký mokrý sníh vyvrací a láme stromy především v horských oblastech kraje. Od začátku roku evidují hasiči v kraji 167 událostí, kdy vyjížděli odstranit spadlé stromy.

ViewImage-(3).jpg

Od začátku minulého týdne, tedy od 7. ledna 2019 , kdy začalo více sněžit, je to celkem 147 událostí. Při těchto událostech hasiči odstranili 365 spadlých stromů. Toto číslo nemusí být konečné, u některých událostí jednotky neupřesnily počet míst, kdy bylo potřeba zasáhnout.

ViewImage-(2).jpg

nej.jpgNejhorší situace je v oblasti Jáchymov, Boží Dar, Abertamy, Pernink, Potůčky, Nejdek. S ohledem na nebezpečí pro samotné jednotky hasičů během zásahů na silnicích z Jáchymova na Boží Dar, z Jáchymova na Abertamy a z Bublavy na Stříbrnou, kdy ve sněžení a větru stále padají další stromy, byly úseky těchto silnic na nezbytně nutnou dobu zcela uzavřeny pro veškerý provoz.

ViewImage-(4).jpg

snih.gifKvůli klimatickým podmínkám došlo během víkendu v oblasti Božího Daru k výpadkům signálu mobilních, v oblastech kolem Nových Hamrů, Jáchymova, Božího Daru, Mariánské, Abertam a Perninku evidovali během víkendu energetici krátkodobé výpadky dodávek elektrické energie, náhradní zdroje hasiči nikde dodávat nemuseli.

ViewImage-(17).jpg

snih.gifV období od 7. ledna do 14. ledna 2019 evidují hasiči celkem 168 událostí, které mají souvislost s počasím. V průměru tak vyjížděli ke 24 událostem denně kvůli sněhu a větru (celkový počet řešených událostí v tomto období je 234). Kromě uváděných popadaných stromů se jednalo o 9 dopravních nehod, kdy vozidla narazila do spadlých stromů, dvě železniční dopravní nehody opět nárazem vlaku do spadlého stromu.

ViewImage-(15).jpg

snih.gifDále hasiči v několika případech odstraňovali sníh ze střech budov, kde hrozil pád kusů sněhu a ledu, v Božím Daru, Horní Blatné a v Bublavě pak pomáhal se zprůjezdněním místních komunikací. Celkem u těchto událostí zasahovali 34 jednotek hasičů. Nejvytíženější jednotky především kvůli popadaným stromům jsou dosud Jáchymov (22 výjezdů), Nejdek (17), Potůčky (13), Pernink (9), Merklín (6) či Abertamy a Boží Dar (5).

ViewImage.jpg

snih.gifV kraji během víkendu zasahovala také technika ze Záchranného útvaru Zbiroh. V pátek odpoledne požádal starosta Božího Daru o pomoc při zprůjezdnění komunikací uvnitř města. Příjezdové komunikace do oblasti má na starosti údržba silnic, uvnitř města pak samospráva. Boží Dar jako horské město je velmi dobře vybaveno technikou a lidmi pro úklid i od sněhu, týden trvající sněžení v kombinaci s větrem ale už bylo nad kapacitu vlastních zdrojů

ViewImage-(13).jpg

snih.gifHasiči tak do Božího Daru přesunuli kolový nakladač ze stanice Karlovy Vary a další dva nakladače ze Zbirohu. Zároveň svojí technikou převezli hasiči do města také zapůjčenou sněhovou frézu z karlovarského letiště. Ve městě bylo nutné odstranit sníh z ulic, aby byla zajištěna dostupnost složek IZS k obyvatelům města a aby byl možný v aktuálních podmínkách co nejlepší průjezd městem a nedocházelo k zablokování obyvatel

ViewImage-(11).jpg

snih.gifHasiči zároveň pomohli s odvezením shrnutého sněhu mimo ulice města. O stejnou pomoc během víkendu požádali také představitelé Horní Blatné a Bublavy, podle dostupných kapacit se do těchto míst přesunula volná technika. O zasahující hasiče se během zásahu starala místní samospráva a to jak ubytováním, místem pro odpočinek a ve spolupráci s ORP Ostrov také zajištěním stravy.

ViewImage-(10).jpg

snih.gifSituaci ohledně klimatických podmínek a potřeb obyvatel především horských oblastí bude v pondělí odpoledne řešit krizový štáb Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a situaci bude analyzovat také krizový štáb kraje.

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj   - Foto: HZS Karlovarský kraj

fotogalerie.jpgViewImage-(33).jpg