Vítr a sníh zaměstnal záchranáře v celém kraji

HZS Karlovarského kraje

16.01.2017
Vítr a sníh zaměstnal záchranáře v celém kraji
Vítr a sníh zaměstnal záchranáře v celém kraji13.ledna 2017 . Od rána do odpoledne zasahovali hasiči Karlovarského kraje u padesáti událostí. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy, pomáhali také u většího počtu dopravních nehod.  
Silný vítr a navíc těžký mokrý sníh. Tato kombinace způsobila, že od pátečních ranních hodin jen do druhé hodiny odpoledne zasahovali hasiči v kraji u 35 událostí technického charakteru, kdy v převážné většině odstraňovali spadlé stromy ze silnic. V Chebu hasiči zajistili uvolněné plechy na střeše domu, stejný zásah bylo nutné provést i v Horním Slavkově, kde kvůli silnému větru nebylo možné poškozenou střechu opravit. Hasiči tak provizorně plachtami zakryli půdní prostory pod poškozenou střechou, ve spolupráci s policií vyklidili přilehlé ulice a starosta města nařídil zákaz vstupu do těchto ulic až do zmírnění větru, kdy bude možné střechu bezpečně opravit.
Kromě technické pomoci zasahovali hasiči také u deseti dopravních nehod, při kterých se zranilo sedm osob. V jednom případě narazil u Žlutic osobní vlak do stromu spadlého přes koleje, ve vlaku se při nárazu nikdo nezranil. U Ostrova se pak srazilo osobní auto s autobusem, ve kterém cestovalo 23 dětí. Žádné z dětí se nezranilo, náhradní autobus je odvezl z místa nehody.
Dvakrát také hasiči likvidovali požár, v Chebu hořela zahradní chatka, v Březové u Sokolova hořely saze v komíně.
Kvůli velkému počtu padajících stromů požádal v ranních hodinách velitel zásahu u Aše o úplné uzavření silnice u obce Podhradí na Ašsku. Správce silnic následně kvůli kalamitnímu stavu informoval hasiče o dalším uzavření silnic, a to z Božího Daru na Klínovec, silnice I/20 za Toužimí, silnice mezi Přebuzí a Rolavou, silnice z Božího Daru na Rýžovnu, silnice z Jindřichova na Háj, silnice u obce Zlatý Kopec a silnice z Mnichova na Poutnov. Důvodem jsou velké závěje sněhu, které ve stálém vydatném sněžení není možné udržet ve sjízdném stavu. Uzavření silnic platí až do odvolání.
Zasahující jednotky:
HZS Cheb, Karlovy Vary, Aš, Sokolov, CHZ Sokolov, Toužim, Kraslice, Mariánské Lázně
HZSp SŽDC Cheb
VHJ Hradiště
JSDH Ostrov, Krásný, Březová, Bochov, Hazlov, Skalná, Kyselka, Horní Slavkov, Stará Role, Kynšperk nad Ohří, Jindřichovice, Nejdek, Tašovice, Stráž nad Ohří, Vintířov, Žlutice, Chodov
Martin Kasal
Tiskový mluvčí
Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje
Závodní 205, 360 06, Karlovy Vary