Voda na Chebsku zaplavila několik silnic

HZS Karlovarský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

25.05.2018
Voda na Chebsku zaplavila několik silnic

dst4.jpg
Kvůli následkům náhlého a vydatného deště přijali hasiči ve čtvrtek, 24.5. 2018, odpoledne několik desítek žádostí o pomoc. Přívaly deště způsobily nejčastěji ucpání propustku a výpustí 


qw.jpg

Celkem vyjížděli k 46 událostem:

14 z nich se týkalo odstranění popadaných stromů, ve 20 případech je událost řešena jako čerpání vody.

q.jpg qq.jpg qqq.jpg
 

Vodu hasiči odčerpávali ze zatopených sklepů či zaplavených částí silnic. Na řadě míst provedli čištění propustků a výpustí, které nezvládaly přívaly dešťové vody. Kvůli hromadění vody na silnicích byla odpoledne a část noci uzavřena doprava na části silnic

v Luhu,

Plesné,

Hrzíně,

Dolních Nivách,

Milhostově

Mlýnku.

pohroma.jpgV jednom případě v Křižovatce na Chebsku byl rodinný dům kvůli přitékající vodě neobyvatelný, starosta obce tak zajistil náhradní ubytování pro jednu osobu.


Ve velké řadě hlášených případů hasiči nemohli poskytnout účinnou pomoc. Pokud lidé volají o pomoc kvůli sos2.pngzatopeným sklepům či částem silnic v době, kdy voda v důsledku výrazných srážek stále přibývá, není možné začít účinně čerpat.

Hasiči tak velmi často provedli kontrolu stavu s tím, že nehrozí ohrožení života či zdraví, a dále nezasahovali. S oznamovateli se domluvili, že se na místo vrátí vodu odčerpat, až ustane příval vody. Zpravidla poté voda sama ustoupila. Stejně tak nemohli účinně zasáhnout v případech, kdy v zaplavených prostorách bylo jeden až dva centimetry vody. Takto nízkou hladinu nedokáží hasiči svými čerpadly odsát.

700_FO60708168_85df8ead646eb0c08ffb2e6507c96261.jpgV případech zaplavených silnic, kdy na níže položená místa stéká voda z okolí, je lepší se těmto místům zcela vyhnout. Ani zde nebývá čerpání zcela účinné do doby, než ustane přitékání vody. Dle informací správy a údržby silnic v pátečních ranních hodinách se už voda na silnicích nedržela, bylo nutné ale provést úklid povrchu vozovek od nahromaděného bahna.

elektr2.jpgPopadané stromy způsobily na několika místech v kraji výpadky elektřiny. Proud nešel ve večerních a nočních hodinách :
 

v Novém Kostele,

Kopanině,

Libavském Údolí,

Lubech,

Chlumu,

Hájku,

Březové,

Kynšperku ,

Teplé.


informa1.pngPodle informací z dispečinku energetiků v pátek ráno byla dodávka proudu v obcích obnovena, kromě oblasti kolem Chebu.


 

ViewImage-aspx.jpg
 

Přehled míst, kde v posledních dvaceti čtyřech hodinách hasiči v kraji zasahovali u událostí typu Technická pomoc

 

Zdroj:

Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarský kraj

Foto: HZS Karlovarský kraj