6.-8.11.2020 Víkendové zásahy hasičů v Královéhradeckém kraji

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

09.11.2020 | Královéhradecký kraj
6.-8.11.2020 Víkendové zásahy hasičů v Královéhradeckém kraji

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali od pátku 6. 11. do neděle 8. 11. 2020 celkem 51 událostí. 

Vybíráme z nich:
 

ÚZEMNÍ ODBOR HRADEC KRÁLOVÉ

Hradec Králové – dopravní nehoda –  6. 11. 05:03
Na městském okruhu, křižovatce ulic Víta Nejedlého a Okružní, zasahovala profesionální královéhradecká jednotka z centrální stanice u dopravní nehody dvou osobních vozidel, dodávky a nákladního automobilu. Jeden člověk byl zraněn, do péče si ho převzala ZZS. Hasiči zabezpečili místo nehody a po došetření se postarali o odstranění vozidel, která překážela provozu, a úklid komunikace.

Račice nad Trotinou – dopravní nehoda –  6. 11. 11:03
Profesionální jednotka ze stanice Hradec Králové – Pražská a HZSP ČEPRO a.s. Cerekvice nad Bystřicí byly vyslány k dopravní nehodě osobního vozidla a motocyklu do obce Račice nad Trotinou. Hasiči zabezpečili místo zásahu a odstranění následků nehody, jedna zraněná osoba byla předána do péče ZZS.

Hradec Králové – požár –  6. 11. 17:00
Třem jednotkám hasičů byl vyhlášen poplach kvůli ohlášenému požáru v hradecké části Piletice. Průzkumem hasiči zjistili, že se jedná o pálení starých dřevěných beden, nehrozilo další rozšíření do okolí. Při události nevznikla žádná škoda. Na místě zasahovali profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové, JSDH Plácky a Černilov byly krátce po příjezdu vráceny zpět na základny.

Skalice – dopravní nehoda –  6. 11. 18:39
V části Skalička zasahovali profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové, ze stanice Jaroměře a dobrovolní hasiči z Černilova. Osobní vozidlo sjelo do místní pískovny a bylo částečně ve vodě. Řidič vozidla vyvázl bez zranění. Hasiči zajistili vozidlo a začali jej pomalu vytahovat. Na pomoc musel přijet i traktor, v okolí pískovny byl zabahněný terén. Automobil se nakonec podařilo vytáhnout zpět na cestu. Dále hasiči zkontrolovali, zda nedošlo k úniku provozních kapalin na vodní plochu, uteklo jen minimální množství.

Hradec Králové – požár –  7. 11. 19:00
V části Věkoše zasahovali profesionální hasiči z centrální stanice u požáru přístřešku osob bez domova, místo události bylo blízko železniční trati. Jednalo se o přístřešek o rozměrech asi 10x5 m, požár měli hasiči rychle lokalizován, poslední ohniska dohasili kolem 20:30 hod. Jedna osoba byla při události zraněna, byla předána do péče zdravotnické záchranné služby.

Prasek – dopravní nehoda –  7. 11. 19:10
Mezi obcemi Prasek a Kobylice zasahovali profesionální hasiči ze stanice Nový Bydžov a JSDH Nechanice u dopravní nehody dvou osobních vozidel, jedno z nich se také střetlo se zvěří. Z havarovaného automobilu vytekly provozní kapaliny, jednotky se postaraly o úklid vozovky.

ÚZEMNÍ ODBOR NÁCHOD

Kramolna – dopravní nehoda –  6. 11. 18:54
Náchodská profesionální jednotka odstranila následky dopravní nehody dvou osobních automobilů, které se srazily na komunikaci mezi Náchodem a obcí Kramolna. Hasiči se postarali o úklid vozovky a pomohli s naložením havarovaných aut na odtah. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Křinice – záchrana osoby –  7. 11. 13:48
Z těžko přístupného lesního terénu v katastru obce Křinice transportovali profesionální hasiči z Broumova zraněnou osobu. Zajištěná pacientka byla naložena na šestikolku, pomocí které byla dopravena na cestu k vozidlu zdravotnické záchranné služby.

Náchod – dopravní nehoda –  8. 11. 14:14
V katastru části Bražec zasahovali profesionální hasiči z Náchoda a JSDH Nové Město nad Metují u dopravní nehody osobního vozidla, které sjelo mimo komunikaci ze stráně dolů. Vozidlo skončilo převrácené na bok, hasiči jej zajistili proti dalšímu pohybu a provedli opatření proti vzniku požáru. Kvůli menšímu úniku provozních kapalin položily jednotky pod auto sorpční rohož. Jedna osoba byla předána do péře ZZS. Na místě zůstala následně dobrovolná novoměstská jednotka, která pomohla s naložením havarovaného auta na odtah.
 

ÚZEMNÍ ODBOR RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Potštejn – požár –  7. 11.  17:55
V ulici U Splavu zasahovalo několik jednotek hasičů na základě oznámení, že v jednom z objektů jsou zakouřené pokoje a doutná podlaha. Hasiči průzkumem zjistili, že podlaha je již prohořelá, proto ji začali rozebírat. Z domu byly evakuovány tři osoby a na odvětrání prostor nasadily jednotky přetlakovou ventilaci. Pro případ potřeby bylo zřízeno jedno čerpací stanoviště. Rozebíráním podlahy hasiči odhalili, že u komína byl zazděný trámek, který byl tak pravděpodobně příčinou vzniku požáru. Místo bylo průběžně kontrolováno pomocí termokamery, likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu před 20. hodinou. Na dohlídku zůstala do půlnoci místní dobrovolná jednotka spolu s majitelem. Škoda, kterou požár způsobil, byla vyčíslena asi na 20 tisíc korun, podařilo se však uchránit hodnoty představující asi 10 milionů korun.
 

ÚZEMNÍ ODBOR TRUTNOV

Svoboda nad Úpou – únik nebezpečných látek – 6. 11. 05:42
V ulici Lázeňská zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a JSDH Svoboda nad Úpou při úniku plynu z rozvodné skříně. Hasiči vypnuli přívod plynu, místo bylo předáno pohotovostní službě.

Lánov – požár – 6. 11. 12:26
Čtyřem jednotkám hasičů byl vyhlášen poplach v pátek po poledni kvůli ohlášenému požáru garáže v rodinném domě v části Prostřední Lánov. Došlo k požáru vnitřního vybavení, oheň se pokoušel hasit majitel pomocí hasicích přístrojů a vodou. Po svém příjezdu hasiči požár rychle zlikvidovali a prostor garáže odvětrali. Vyšetřovatel hasičů následným ohledáním zjistil, že došlo k požáru pracovního stolu a okolních předmětů a vybavení. Příčina vzniku události je v šetření. Škoda byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun, díky rychlému zásahu byl před požárem uchráněn rodinný dům. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Vrchlabí, zalarmovány byly také JSDH Lánov, Horní Lánov a Čistá – Černý Důl, které byly postupně odvolávány – síly a prostředky na místě události byly dostačující.

Dvůr Králové nad Labem – technická pomoc – 6. 11. 13:32
V ulici Spojených národů prováděli profesionální hasiči ze stanice Dvůr Králové nad Labem měření koncentrací po drobném úniku plynu v jednom z bytů. Místo zásahu si převzali plynaři.

Horní Maršov – dopravní nehoda –  8. 11. 07:11
V části Temný Důl došlo na silnici č. 296 k dopravní nehodě osobního vozidla. Auto poškodilo svodidla a skončilo zadními koly za obrubníkem nad vodním tokem. Na místo vyjela profesionální jednotka z Trutnova a JSDH Horní Maršov. Hasiči zachytávali únik provozních kapalin, vozidlo zajistili a odpojili akumulátor. Do potoka uniklo velmi malé množství kapalin, na hladinu umístila jednotka sorpčního hada. Z posádky vozidla nebyl nikdo zraněn. Následně vyprostili hasiči vůz zpět na silnici a postarali se o úklid komunikace. Po dobu vyprošťování musela být vozovka asi na 15 minut uzavřena.

Vrchlabí – technická pomoc –  8. 11. 10:30
Profesionální jednotka z Vrchlabí pomohla se sundáním dronu, který uvízl ve větvích vysokého smrku.


Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje