Dramatické řetězové nehody na Trutnovsku a Jičínsku zaměstnaly hasiče
Včera, 24. února 2025, se Královéhradecký kraj stal dějištěm dvou vážných řetězových dopravních nehod, které během pouhých dvaceti minut zaměstnaly hasičské jednotky. Nejprve byli hasiči povoláni k nehodě tří osobních automobilů v Novém Rokytníku na silnici I/37 na Trutnovsku. Krátce poté se další nehoda stejného rozsahu odehrála na Jičínsku, v obci Dřevěnice, v části Na Špici na silnici I/16.
Trutnovsko: první nehoda a boj s časem
První nehoda byla hlášena krátce po poledni. Hasiči dorazili na místo během několika minut a ihned začali s protipožárními opatřeními, aby zabránili případnému vznícení havarovaných vozidel. Kromě toho poskytli první pomoc dvěma zraněným osobám, které utrpěly lehká až středně těžká zranění. Ty si následně do své péče převzali záchranáři z krajské zdravotnické služby. Hasiči zároveň zajistili únik provozních kapalin, které se začaly šířit po silnici, a pomocí sorpčních materiálů je odstranili. Kvůli zásahu musela být komunikace na několik desítek minut uzavřena.
Jičínsko: druhá nehoda otřásla regionem
Neuběhlo ani dvacet minut a hasičské jednotky obdržely další tísňové volání. Tentokrát se srazila tři osobní vozidla v Dřevěnicích na Jičínsku. Scénář byl téměř totožný – rozbitá vozidla, rozsypané úlomky, unikající provozní kapaliny a nervózní účastníci nehody. Naštěstí v tomto případě nebyl nikdo vážně zraněn. Hasiči opět zasáhli s maximální rychlostí, zabezpečili místo nehody, provedli protipožární opatření a postarali se o úklid silnice.
Hasiči v akci: důležitost rychlého zásahu
Obě nehody jasně ukázaly, jak klíčovou roli hrají hasiči při dopravních nehodách. Jejich schopnost jednat rychle a efektivně dokáže zabránit dalším tragédiím, například požáru vozidel nebo hromadným nehodám, pokud není místo dostatečně zajištěno.
Velitel zásahu z Trutnovska k situaci uvedl: „Naše jednotky se musely během velmi krátkého času vypořádat se dvěma podobnými nehodami. Bylo nutné jednat systematicky a zajistit, že na obou místech bude dostatek hasičů i techniky. Naštěstí se situaci podařilo zvládnout bez vážných následků.“
Řetězové nehody: častější problém v zimních měsících
Podle odborníků jsou řetězové nehody v tomto období častější. Může za to kombinace nepříznivého počasí, snížené viditelnosti a nepozornosti řidičů. Stačí okamžik nepozornosti, neadekvátní rychlost nebo náhlá změna počasí a nehoda je na světě.
Dopravní experti proto opět varují řidiče, aby byli opatrní, zejména na silnicích nižších tříd, kde může být povrch kluzký a méně udržovaný.
Dopad na dopravu a varování pro řidiče
Kvůli těmto dvěma nehodám došlo na obou úsecích k výraznému zpomalení provozu. Na Trutnovsku byla silnice I/37 částečně uzavřena po dobu dvou hodin, než byla vozidla odstraněna a komunikace bezpečně sjízdná. Na Jičínsku bylo omezení kratší, ale i tak si vyžádalo trpělivost řidičů.
Hasiči i policisté apelují na všechny účastníky silničního provozu, aby dbali zvýšené opatrnosti, dodržovali bezpečnou vzdálenost a přizpůsobili rychlost aktuálním podmínkám na silnici. Každý neuvážený manévr nebo nepozornost může mít fatální následky.
Závěr: profesionální zásah a ponaučení pro všechny
Díky rychlé a profesionální práci hasičů byly obě nehody vyřešeny bez větších komplikací. Přesto však tento incident připomíná, jak důležité je být na silnicích obezřetný.
Hasiči, záchranáři i policie odvádějí neocenitelnou práci, ale prevence začíná u každého řidiče. Bezpečnost na silnicích je záležitostí nás všech.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj a foto: facebook HZS Královéhradeckého kraje