Hasiči Královéhradeckého kraje díky přístroji na měření úniku nebezpečných látek do ovzduší zachránili dvě osoby.

HZS Královehradecký kraj// Žhavé aktualaity/Z regionů

20.12.2018
Hasiči  Královéhradeckého kraje  díky  přístroji na   měření úniku nebezpečných látek do ovzduší  zachránili dvě osoby.

18_b0b55b43_toxicke.jpgTichý zabiják, tak se přezdívá oxidu uhelnatému (CO) kvůli tomu, že není ani vidět ani cítit, ale je silně toxický. Štěstí měli 20.prosince 2018 obyvatelé domu v Úprkově ulici v Hradci Králové, kde tato velmi nebezpečná látka unikala z porouchaného kotle.

poplach5.pngMajitele upozornil na oxid uhelnatý hlásič. Ten vždy spustí alarm při zaznamenání hodnot, které ještě nejsou zdraví škodlivé, ale už jsou přístrojem měřitelné. Na místo zásahu vyjela profesionální jednotka požární ochrany z hradecké centrální stanice. Hasiči po svém příjezdu skutečně naměřili zvýšenou koncentraci CO uvnitř objektu. V tu chvíli se v domě nacházely dvě osoby, obě byly naštěstí v pořádku a jejich ošetření nebylo nutné. Hasiči zde tak vůbec poprvé využili nový přístroj CO oxymetr, který dostali od Správy státních hmotných rezerv ČR. Díky němu jsou schopni změřit neinvazivní metodou hladinu oxidu uhelnatého v krvi u osob, které se nacházely v prostoru s výskytem oxidu uhelnatého nebo zplodin hoření.

Jednotka následně prostory domu odvětrala a vypnula kotel, který byl zdrojem úniku. Opakované měření už zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého v ovzduší neprokázalo.

informace.png
Přístroj CO oxymetr má HZS Královéhradeckého kraje od Správy státních hmotných rezerv České republiky v ochraňování.

email-seznam-cz.jpg

por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje