Hasiči v Královéhradeckém kraji řešili během víkendu 285 událostí, většinou odstraňovali spadlé stromy

HZS Královéhradecký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

19.03.2018

Kvůli silnému větru se hasiči prakticky celý víkend nezastavili. Jen za sobotu17.3. 2018  a neděli 18.3. 2018 evidují na 285 zásahů.

V 85 % případů se jednalo o technickou pomoc při likvidaci spadlých stromů nebo zabezpečování uvolněných střech. Ke zranění osob pádem stromu nebo uvolněné střechy naštěstí nedošlo.

Situace se uklidnila až v neděli ve večerních hodinách. Během noci z neděle na pondělí 1í.3. 2018  už hasiči nezasahovali.

Nejhorší situace panovala na Náchodsku a Rychnovsku.

Hasiči v okrese Náchod hlásí za víkend 105 zásahů a v rychnovském okrese 88.
Na Jičínsku zasahovaly jednotky požární ochrany v 42 případech,
Na Trutnovsku v 29
Na Hradecku evidují 21 zásahů.

nachods5.jpg

Celkem zasahovali hasiči během víkendu v 285 případech, přitom v Královéhradeckém kraji připadá průměrně 19 zásahů na jeden den.

Stromy padaly nejčastěji na silnice, které pak byly částečně nebo zcela neprůjezdné. Některé z komunikací bylo nutné uzavřít, a to kvůli množství spadlých stromů.

nachod6.jpg

Taková situace nastala například na komunikaci ze Sedloňova na Polom na Rychnovsku nebo u Babí na Náchodsku.

V horských oblastech museli hasiči v neděli řešit několik spadlých stromů u ubytovacích zařízení.
V Deštném v Orlických horách nemohla odjet kvůli popadaným stromům asi dvacítka hotelových hostů. Hasičům se ale podařilo všechny stromy odstranit a všechny osoby mohly bez problému odjet svými vozy.

spindler-mlyn3.jpg

Vítr trhal také elektrické vedení a poškozoval střechy domů. Hasiči museli asi v patnácti případech pomáhat majitelům rodinných nebo bytových domů se zajištěním uvolněných střech, případně odstraňovali stromy spadlé na domy.

Takový případ řešily například profesionální i dobrovolné jednotky v Hlavňově v Polici nad Metují.

hlavnov-1.jpg

Vzrostlý smrk zde spadl na rodinný dům. Nikdo nebyl při události zraněn a jednotkám se jej podařilo odstranit takřka po třech hodinách.

por. Mgr. Martina Götzová
Foto: HZS Královéhradeckého kraje