Hasiči vyjížděli k úniku oxidu uhličitého

HZS Královehradecký kraj// Žhavé aktualaity/Z regionů

06.07.2019 | Hradec Králové/Královehradecký kraj
Hasiči vyjížděli k úniku oxidu uhličitého
Látka unikala z chladicího zařízení v jednom z objektů v obchodní zóně v Hradci Králové. Nikdo nebyl při události zraněn.

Hradec Králové – únik nebezpečných látek – 4. 7. 04:52

Dvě profesionální jednotky hasičů z obou hradeckých stanic vyjely v dnešních ranních hodinách do obchodní zóny v části Nový Březhrad na Rašínově třídě, a to na základě vyhlášení poplachu elektronickou požární signalizací v jedné z budov. Už při dojezdu na místo události měli hasiči od operačního střediska informaci, že by se zřejmě nemělo jednat o požár, ale o únik oxidu uhličitého. To se následně potvrdilo při průzkumu místa zásahu, a to na základě charakteru „zakouření“ prostor.  Oblaka oxidu uhličitého se totiž držela u země a o přítomnosti plynu informoval i nástěnný hlásič. Z toho důvodu byl na místo povolán také měřicí vůz vybavený mobilním detektorem CO2.

Po komunikace s technikem objektu bylo rozhodnuto o uzavření prostor v okolí chladírenské technologie, ze které plyn unikal. K úniku došlo zřejmě vlivem technické závady. Zaměstnanci nacházející se v budově byli evakuováni před příjezdem jednotek na místo události, nikdo nebyl zraněn ani ohrožen.

V průběhu zásahu hasiči neustále monitorovali přítomnost oxidu uhličitého v ovzduší, a to jak v bezprostředním okolí technologie, tak v dalších částech objektu. Ve strojovně naměřili hasiči pomocí detektoru hodnoty převyšující 30 tisíc jednotek ppm. Z důvodu charakteristických vlastností CO2 probíhal zásah v dýchací technice a po celou dobu probíhalo odvětrávání prostor.

Vzhledem ke specifičnosti chladicí technologie musel být na místo události povolán technik. Toho vybavili hasiči ochrannými prostředky dýchacích cest. Za asistence jednotky pak provedl pracovník zabezpečení technologie tak, aby již k dalším únikům látky nedocházelo.

O vzniklé situaci byla zároveň vyrozuměna cestou operačního a informačního střediska krajská hygienická stanice, jejíž zástupci se v průběhu zásahu dostavili na místo.

Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu a je těžší než vzduch. V pevném skupenství je znám také jako suchý led. Koncentrace do 1000 ppm se považuje za dobrou, koncentrace nad 5000 ppm (tj. 0,5 %) už však způsobují nepříjemný pocit a bolesti hlavy. Koncentrace nad 5 % tlumí centrální nervovou soustavu a dýchací centrum, při 20 % se člověk náhle zhroutí a nastává smrt.

Zdroj: Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje