Kvůli vytrvalým dešťům a větru mají hasiči na Královéhradecku napilno .Události se naštěstí obešly bez větších škod na majetku a bez zranění.

HZS Královéhradecký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

11.08.2017
Déšť a vítr zaměstnává Královéhradecké hasiče od čtvrtečního večera. Už během noci ze čtvrtka na pátek 11.8. řešili asi padesát událostí souvisejících s větrem a silným deštěm. Převažující činností bylo odstraňování poškozených stromů a větví z pozemních komunikací a veřejných i soukromých budov. Nejvíce práce měli na Rychnovsku, především v Kostelci nad Orlicí a blízkém okolí.
rain-2013223__340.png
V Kostelci nad Orlicí v ulici v Kasárnách spadla vzrostlá borovice přímo ke vchodu jedné z místních budov, která slouží jako ubytovna a kde se v době pádu stromu zdržovali lidé. Strom částečně poškodil také střechu objektu. Hasiči kmen i za pomoci výškové techniky odstranili.
rain-2013223__340-(1).png
V Pelclově ulici spadl asi hodinu po půlnoci strom na automobil, událost se naštěstí obešla bez zranění.
Také v Tutlekách na Rychnovsku se nikomu nic nestalo, když vzrostlá tůje spadla na střechu rodinného domu i elektrické vedení.
rain-2013223__340-(2).png
Ve Zdobnici na Rychnovsku pravděpodobně blesk zapálil a poničil jeden ze stromů, oheň byl bezprostředně uhašen, čemuž napomohl také silný déšť v místě události.
rain-2013223__340-(3).png
Poblíž Svídnice a nejen zde hasiči často během jednoho zásahu postupně likvidovali i více spadlých a poškozených stromů, například v Sendraži na Náchodsku spadlo hned několik polámaných kmenů do vozovky a navíc zde byly přetrženy dráty elektrického vedení, hasiči prostor vymezil páskou a spolupracovali s energetiky. V průběhu noci byli v plném nasazení jak profesionální hasiči, tak také velké množství místních jednotek sborů dobrovolných hasičů.

iu.jpg
Kromě zásahů spojených se špatným počasím řešili hasiči v průběhu noci také další události. Například v Syrovátkách nedaleko Hradce králové likvidovali požár chléva v zahradě rodinného domu, při kterém se jim podařilo včas z objektu evakuovat asi šedesát kusů drobného zvířectva a zabránit větším škodám na majetku

stazen.jpg
Ani páteční ráno nepřineslo hasičům klid. V Olešnici na Rychnovsku museli za přítomnosti starosty obce likvidovat dva stromy silně poškození stromy, zasažené pravděpodobně v nočních hodinách bleskem.

Hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí se také kolem sedmé hodiny ranní vraceli do ulice Rudé Armády v Kostelci nad Orlicí, kde strom spadl na osobní vozidlo. Za pomocí motorových pil očistili a následně prostřednictvím automobilového jeřábu kmen stromu nadzvedli a odstranili jej.

Všechny výše uvedené události se obešli bez větších škod a bez přímého ohrožení života a zdraví obyvatel.

mjr. Mgr. Ondřej Sezima
Foto: HZS Královéhradeckého kraje