Likvidace požáru stohu u Stěžer znamenala pro zasahující jednotky dvanáctihodinovou dřinu

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

02.11.2022 | Stěžery/ Královéhradecký kraj

Stěžery – požár – 1. 11. 13:17

Dlouhých dvanáct hodin likvidovali profesionální a dobrovolní hasiči požár stohu z velkoobjemových balíků slámy na poli u Stěžer. Na místě zasahovalo postupně celkem deset jednotek hasičů. Požárem byla zasažena část stohu. Nic dalšího v okolí, kam by se mohly plameny rozšířit, ohroženo nebylo.

Hasiči hromadu balíků v půlce přepažili, aby se oheň nedostal do nezasažené části. Dále využívali místní nakladač, pomocí kterého byly balíky slámy rozváženy, a zasahující jednotky je dohašovaly. Aby byl na místě zajištěn dostatek vody k hašení, voda se odebírala nejen z hydrantové sítě, ale byla zřízena i čerpací stanoviště ve Stežerách. Vodu přímo na místo zásahu pak dovážely cisterny kyvadlově.

Zásah trval až do nočních hodin, likvidaci události ohlásil velitel zásahu hodinu po půlnoci v 01:16 hod. Požářiště zůstalo až do ranních hodin pod dohledem dobrovolných jednotek, které se na místě prostřídaly. Vzhledem k dlouhotrvajícímu zásahu bylo potřeba zajistit stravu i ochranné nápoje pro zasahující, o které se postaralo vedení obce Stěžery. Nikdo nebyl při zásahu zraněn.

S velkou pravděpodobností bylo příčinou vzniku požáru samovznícení uvnitř balíků slámy. Škoda bude upřesněna po dohodě s majitelem.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Hradec Králové – Pražská a z centrální stanice Hradec Králové a jednotky sborů dobrovolných hasičů Stěžery, Plačice, Nechanice, Lhota pod Libčany, Březhrad, Chlum, Třebeš, Svinary.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK