O víkendu lámaly bouřky stromy, hasiči také odčerpávali vodu

HZS Královehradecký kraj// Žhavé aktualaity/Z regionů

17.06.2019 | Královehradecký kraj
O víkendu lámaly bouřky stromy, hasiči také odčerpávali vodu

Aktualizováno Všechny události se naštěstí obešly bez zranění.

Aktualizace pondělí 17. 6. 07:00

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali od pátku 14. 6. do neděle 16. 6. 2019 celkem 148 událostí.
Na zvýšeném počtu událostí se podepsaly silné bouřky, které zasáhly Královéhradecký kraj v sobotu večer, odstraňování následků probíhalo ještě během nedělě. V souvislosti s odstraňováním nebezpečných stavů vzniklých po bouřce a při likvidaci spadaných stromů zasahovali hasiči zejména během sobotního večera a neděle celkem u 99 událostí.

Počty událostí za kraj po dnech:
14. 6.                21
15. 6.                93
16. 6.                34

Počty událostí po okresech od 14. do 16. 6.:
Hradec Králové             41
Jičín                              8
Náchod                         52
Rychnov n. Kněžnou    15
Trutnov                         30

Okres Hradec Králové
S odstraňováním spadaných stromů pokračovali profesionální i dobrovolní hasiči v Králíkách, Hradci Králové (Svinary, Věkoše, tř. E. Beneše, Brožíkova), Novém Bydžově, Výravě.

Okres Náchod
V Bukovici a Polici nad Mětují zajišťovaly místní dobrovolné jednotky čištění komunikací od nánosu bahna. Dále odstraňovali hasiči spadané stromy v Hořičkách, Bukovici, Polici nad Metují, Teplicích n. M. - Dědově, České Skalici - Zájezdu.

Okres Trutnov
V Malých Svatoňovicích čistila místní jednotka koupaliště, kam byla naplavena hlína a zároveň odčerpávala vodu v jendom z domů v Hornické ulici, kde byla ucpaná kanalizace.

_________________________________________________________________________________________________________________

Neděle 16. 6. 07:00

Bouřky, které se prohnaly v sobotních večerních hodinách Královéhradeckým krajem, lámaly především stromy. Od sobotní 19. hodiny do nedělního rána přijalo krajské operační a informační středisko hasičů hlášení o 79 událostech, z toho se jednalo v 73 o technickou pomoc s odstraňováním popadaných stromů a dalších nebezpečných stavů, které bouřka způsobila.

Počty událostí po okresech:
Hradec Králové  22
Jičín  2
Náchod  32
Rychnov n. Kněžnou   5
Trutnov  17

Nejvíce práce přidělala bouřka hasičům na Náchodsku, Hradecku a na Trutnovsku.

Z celkových 73 případů likvidovali ve 48 případech popadané stromy, které padaly na komunikace. Ve 13 případech odstraňovaly jednotky nebezpečné stavy, které nastaly po pádu drátů elektrického vedení nebo při uvolněné částí střech. V 10 případech pak pomáhaly jednotky s čerpáním vody z prostor sklepů, garáží a domů. Ve dvou případech pak čistili hasiči propustky a odstraňovali naplaveniny z komunikace.

Všechny události se obešla naštěstí bez zranění osob, mimořádné události odstraňovaly v terénu profesionální i dobrovolné jednotky.

Okres Náchod
Spadané stromy odstraňovali na Náchodsku hasiči například v okolí Jaroměře, Náchoda, České Skalice, Police nad Metují, Brzic, Martínkovic. K čerpání vody z obytných prostor vyjížděly jednotky požární ochrany do Nového Města nad Metují, Bukovice, Stárkova, Police nad Metují, Suchého Dolu, Velkých Petrovic a Žďáru nad Metují. V České Metuji, části Vlásenka odstraňovali dobrovolní hasiči naplaveniny z komunikace.

Okres Hradec Králové
Na Hradecku blokovaly spadané stromy komunikace například u Smiřic, Nového Bydžova, Nechanic, Stěžer, v Hradci Králové, Kosičkách nebo Lejšovce. V Předměřicích nad Labem ve Školské ulici spadla část stromu na střechu domu. Větev se podařilo ze střechy sundat. V Kratonohách pak pomáhali hasiči s čerpáním vody ze sklepa domu. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči z centrální hradecké stanice všechny osoby zachránili, dojeli pro ně se člunem a dostali je zpět na břeh.

Okres Trutnov
Jednotky odstraňovaly popadané stromy v okolí Rtyně v Podkrkonoší, Trutnova, Jívky, Dvora Králové nad Labem, Úpice či Hajnice. Ve Rtyni v Podkrkonoší dále hasiči zajišťovali uvolněnou střechu objektu v ulici Na Ohradech a na bytovém domě v ulici Cesta osvobození.

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje