O víkendu přidělaly práci hasičům silný vítr a bouřky

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

13.07.2020 |  Královéhradecký kraj
O víkendu přidělaly práci hasičům silný vítr a bouřky

V souvislosti s počasím a výstrahami před bouřkami, deštěm a větrem, eviduje HZS Královéhradeckého kraje za uplynulý víkend více než 60 událostí, z toho měli většinu zásahů hasiči na Rychnovsku. V ostatních okresech zasahovaly jednotky PO u jednotek událostí. Padaly především stromy a větve na komunikace.

Na Rychnovsku evidujeme v souvislosti s počasím za uplynulý víkend nejvíce zásahů z celého kraje.  Profesionální a dobrovolné jednotky poskytovaly technickou pomoc při odstranění nebezpečných stavů zejména v pátek 10. 7. v podvečer, ale v několika případech zasahovaly i v sobotu a neděli. Hasiči zejména odstraňovali spadané stromy z komunikací, a to v katastru obcí a měst Kostelec nad Orlicí, Mokré, Dobruška – Domašín, Albrechtice nad Orlicí, Zdelov, Vamberk, Borohrádek, Rychnov nad Kněžnou, Synkov-Slemeno – Jedlina, Slemeno, Libel, Slatina nad Zdobnicí, Častolovice, Tutleky, Borohrádek – Šachov, Vamberk – Merklovice, Peklo, Doudleby nad Orlicí, Týniště nad Orlicí – Rašovice, Podbřezí – Chábory, Trnov, Záměl. Nebylo výjimkou, že hasiči odstraňovali na několika místech hned několik popadaných stromů najednou, stromy takto například zablokovaly komunikaci u obce Mokré.  V neděli pak spadl strom na osobní automobil v Černíkovicích, vlivem pádu došlo k poškození vozidla, nikdo nebyl zraněn. Hasiči strom rozřezali a odklidili.

V jednom případě došlo k poškození střechy rodinného domu, a to ve Slatině nad Zdobnicí. Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a místní dobrovolná jednotka strom odstranili a provedli zakrytí střechy. Dobrovolná jednotka z Borohrádku pak odstranila nebezpečně nakloněný strom nad bytovkou v ulici Jiřího z Poděbrad.

Jednotky také pomohly s odstraněním stromů z elektrického vedení, zasahovaly takto např. v Týništi nad Orlicí, kde bylo poškozeno vedení v délce asi 200 m. Na místě spolupracovali hasiči s energetiky. Z elektrického vedení sundávala profesionální rychnovská jednotka také slunečník, který vlivem silného větru ulétl a zachytil se o sloup.

Na Hradecku poskytovaly profesionální a dobrovolné jednotky technickou pomoc při odstranění nebezpečných stavů zejména v pátek 10. 7. v podvečer, ale v několika případech zasahovaly i v sobotu a neděli. Hasiči zejména odstraňovali spadané stromy z komunikací, a to v katastru obcí a měst Převýšov, Kosičky, Osičky, Olešnice, Lovčice, Lišice, Ohnišťany, Syrovátka, Dobřenice. V Chlumci nad Cidlinou odstranili profesionální hasiči z Nového Bydžova a místní jednotka strom, který spadl na sociální zázemí na koupališti.

Na Jičínsku poskytovaly profesionální a dobrovolné jednotky technickou pomoc při odstranění nebezpečných stavů, v pátek 10. 7. odklidili profesionální hasiči z Nové Paky a JSDH Lázně Bělohrad několik popadaných stromů z komunikace v části Horní Nová Ves a následující den odstranili profesionální hasiči z Jičína větve z komunikace u obce Butoves.

Na Náchodsku poskytovaly profesionální a dobrovolné jednotky technickou pomoc při odstranění nebezpečných stavů v jednotkách případů, odstraňovaly spadané stromy z komunikací, a to v katastru obcí a měst Náchod, Jaroměř a Stárkov.

Na Trutnovsku poskytovaly profesionální a dobrovolné jednotky technickou pomoc při odstranění nebezpečných stavů, zejména odstraňovaly spadané stromy z komunikací, a to v katastru obcí a měst Úpice – Radeč, Velké Svatoňovice – Markoušovice, Malé Svatoňovice – Strážkovice. V Trutnově zajistila profesionální jednotka silným větrem uvolněný reklamní poutač.

TP Zdelov (1).JPG

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí