Při požáru lesa na Jičínsku pomáhalo s hašením i letadlo

HZS Královéhradecký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

16.04.2018
Při požáru lesa na Jičínsku pomáhalo s hašením i letadlo

Územní odbor Jičín

Na místě zasahovalo jedenáct jednotek požární ochrany. Hořelo nedaleko Prachovských skal. Při události nebyl nikdo zraněn.

z.jpg

Požár lesa byl nahlášen v neděli 15.dubna 2018  na krajské operační a informační středisko v 15:00 hod. Hořelo v katastru obce Zámostí, část Blata. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Jičína a dobrovolné jednotky SDH Slatiny, Kopidlno, Jičín, Valdice, Markvartice, Sobotka, Mladějov, Staré Místo a Železnice. Pro událost byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

zz.jpg

Hořel lesní porost na ploše asi 200x200 m. I s ohledem na sucho musely jednotky co nejdříve zabránit dalšímu šíření požáru. Velitel zásahu si proto vyžádal leteckou hasičskou službu z Jičína. Letadlo provedlo celkem šest shozů hasiva. Jednotky na místě využily k hašení v terénu několik proudů, bylo také zřízeno čerpací stanoviště u rybníka v Jinolicích. Požár se podařilo lokalizovat v 16:14 hod. a poté už hasiči dohašovali jen menší ohniska.

Na místo události byl povolán vyšetřovatel příčin požáru. Bylo zjištěno, že v místě probíhalo ohlášené pálení. S největší pravděpodobností zde byla po ukončení pálení ponechána ohniště bez dozoru a oheň se tak díky suchu a větru rozšířil na okolní lesní porost.
 
 
Zdroj:
por. Mgr. Martina Götzová HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje