Přibývá požárů v komínech, nezanedbejte údržbu

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

27.11.2020 | Česká republika
 Přibývá požárů v komínech, nezanedbejte údržbu

Jen od začátku listopadu zasahovaly naše jednotky už u 10 případů požárů v komínových tělesech, ve většině případů došlo ke vznícení sazí. Jen během středy 25. 11. 2020 vyjížděli hasiči ke třem takovým případům - viz níže. Topnou sezónu máme z větší části před sebou, proto neuškodí připomenout si pár základních rad, jak často kontrolovat a čistit komín. Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kWpři celoročním provozu:

• 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva,
  • 2x ročně na kapalná paliva,
  • 1x ročně na plynná paliva.

Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Více informací a rad najdete zde: Začíná topná sezóna – máte vyčištěný komín?

Případy požárů ze dne 25. 11. 2020:

Zákraví – požár – 10:30
Profesionální hasiči z Dobrušky a dobrovolní hasiči z Ohnišova byli dopoledne přivoláni k požáru sazí v komíně domu v Zákraví. Jednotky saze vybraly. Na půdě se nacházela v blízkosti sláma, hasiči preventivně v místě připravili C proud. Topidlo bylo pro špatný stav komínu vyloučeno z užívání. Ke škodám nedošlo.

Kunčina Ves – požár – 11:18
Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči z Deštné v Orlických horách, Rokytnice v Orlických horách a Lukavic byli dopoledne přivoláni k požáru sazí v komíně budovy v Kunčině Vsi. Prasklým komínem se požár začal šířit na střechu. Jednotky požár hasily vysokotlakým proudem a komín ochlazovaly. Saze hasiči vybrali. Museli odstranit část komína a římsu, která hrozila pádem. Komín byl vyloučen u užívání. Škoda byla odhadnuta na 30 tis. Kč, uchráněn byl majetek v přibližné hodnotě 4 mil Kč.

Dobruška – požár – 19:48
Dobrušští profesionální a dobrovolní hasiči byli večer přivoláni k požáru sazí v komíně domu v ulici Křovická. Jednotky saze srazily. Ke škodám na majetku nedošlo.

Zdroj: Alena Žáková a por. Mgr. Martina Götzová
FOTO: HZS KHK